چگونه از یک نگرش مثبت برای تغییر عادتهای بد مالی استفاده کنیم

28 ژوئن 2017 بدون دیدگاه

با کارنیل همراه باشید تا با استفاده از نگرش های مثبت عادتهای بد مالی خود را تغییر دهید.

این یک تصویر است

 

تا حالا برایتان پیش امده که به خودتان قول داده باشید دیگر ولخرجی نکنید و بارها این قول را شکسته باشید؟ خب شما در این مورد تنها نیستید. به خودتان قول میدهید ولخرجی نکنید ولی باز هنوز میل دارید هر روز به کافی شاپ مسیر محل کارتان بروید و نوشیدنی های خوشمزه (گاهی خیلی خوشمزه!) بنوشید. در طول روز ایمیل هایی از اخبار جدید حراجیها و پیشنهادات ویژه را از فروشندگان اجناس مورد علاقه تان دریافت میکنید. و با تبلیغاتی رو به رو میشوید که باعث میشود حس کنید سفر ماجراجویانه ی پر هزینه ی بعدی تان به جایی که گرمی افتاب را روی پوستتان و نرمی شن را زیر پاهای برهنه تان حس کنید فقط به اندازه چند کلیک با شما فاصله دارد. خیلی وسوسه کننده است که برایش دست به جیب شوید, اینطور نیست؟

نگران نباشید. تبدیل عادتهای بد مالی به یک نگرش مثبت در مورد صرفه جویی و رسیدن به ثروت بیشتر در بلند مدت, غیر ممکن نیست. فقط کافیست مقاله را تا پایان مطالعه کنید و توصیه هایش را عملا اجرا کنید.

 

این یک تصویر است

 

تغییر عادتهای بد:

 

با اینکه تغییر عادت های بد کار سختی است اما خبر خوب این است که شما میتوانید انها را تغییر دهید. شما میتوانید بر لذت لحظه ای خرید جدیدترین گوشی ایفون یا شلوار جین ۱۰۰ دلاری غلبه کنید و به جای آن به پاداش بلند مدت صرفه جویی این مقدار پول, رغبت بیشتری پیدا کنید.

محققان در مورد ورزش به نتایج جالبی رسیدند : روانشناسان میگویند سه هفته طول میکشد که یک نگرش  “بیخیال ورزش ” به نگرش “من عاشق ورزشم” تبدیل شود. دفعات اول که فرد به جای تماشای تلویزیون ورزش میکند, هنوز این ذهنیت وجود دارد که تماشای تلویزیون لذت بخش تر از بیرون رفتن و پیاده روی کردن است. ولی در طول چند هفته تمرین مداوم, فرد در زمان ورزش احساس خوبی پیدا میکند و کم کم ورزش را به تلویزیون ترجیح میدهد و حتی به ان معتاد میشود.

اتفاقی که در مورد تغییر عادت خرج کردن می افتد هم به همین شکل است. هر مرتبه شما پولی برای اینده کنار میگذارید , مثلا برای خرید خانه یا دانشگاه بچه ها, مغز شما کم کم یاد میگیرد پس انداز کردن خوب است و از آن لذت میبرد.

 

این یک تصویر است

 

برای جایگزین کردن عادتهای بد با عادت های خوب خرج کردن, این مراحل را دنبال کنید:

 

  • یک لیست تهیه کنید :

برای شروع تغییر عادتهای بد خرج کردن باید بدانیم که میخواهیم دقیقا چه چیزهایی تغییر کند – پس با خودتان صادق باشید. از روی عادت چه چیزهای

یمیخرید که به انها نیازی ندارید؟ خرید هایی که کردید بررسی کنید موارد غیر ضروری را مشخص کنید و سپس یک لیست ویژه از چیزهایی که باید خرید انها را متوقف کنید تهیه کنید.

 

 

این یک تصویر است

  • از موقعیتهایی که باعث میشود پولتان را به شکلی احمقانه خرج کنید دوری کنید:

 

موقعیتهایی اینچنینی که باعث شده که چنین خریدهایی انجام دهید را در لیستتان پیدا کنید. برای مثال اگر شما پول زیادی را در اخر هفته با دوستانتان خرج کرده اید, شروع کنید با افراد جدیدی معاشرت کنید که سبک زندگیشان کمتر با ولخرجی همراه باشد. یا اگر وسوسه میشوید در مسیر رفتن به محل کار جلوی کافی شاپ توقف کنید و هر روز پولتان را صرف خرید نوشیدنی های خوشمزه کنید , سعی کنید از مسیری به محل کار بروید که از انجا رد نشوید. اگر شما از موقعیتهایی که عادتهای بد مالی در شما ایجاد میکند دوری کنید. قدرت بیشتری پیدا میکنید و راحت تر این عادتهای بد را با عادت های سالم جدید جایگزین میکنید.

این یک تصویر است

 

  • یک نفر را به عنوان ناظر انتخاب کنید :

 

لیست عادتهای بد خرج کردنتان را به یک فرد قابل اعتماد که از تصمیم شما برای تغییر عادتهایتان حمایت میکند نشان دهید, از او بخواهید تغییراتتان را بررسی کند و شما باید در مورد خریدهایتان به او پاسخگو باشید. اگر بدانید باید به یک فرد دیگر در مورد خریدهایتان پاسخگو باشید نمیتوانید خیلی راحت از زیرش در بروید.

 

این یک تصویر است

 

  • عادتهای بد را با عادتهای سالم جدید جایگزین کنید:

 

برای مثال با خود بگویید من یک کرم کتاب هستم و یکی از معایب من خرید کتاب است. و حالا به جای خرید کتابهایی که فقط یکبار خوانده میشود و سپس کنار گذاشته میشود خود را بر عادت استفاده از کتابخانه محل متمرکز کنید.

 

این یک تصویر است

 

  • به خودتان پاداش بدهید:

برای تشویق عادتهای جدید, برای رسیدن به اهدافی که تعیین میکنید به خودتان پاداش دهید. متلا وقتی یک مقدار مشخص را که تعیین کرده بودید پس انداز کردید یا وقتی بدهی کارت اعتباریتان را پرداخت کردید میتوانید خود را برای شام به رستوران مورد علاقه تان دعوت کنید.

 

این یک تصویر است

 

  • از یک یاداوری کننده ی بصری استفاده کنید:

یک عکس کوچک که تصویری از هدف بلند مدتتان را نشان میدهد را در کیف پول خود نگه دارید تا هر وقت خواستید دست به جیب شوید تا خرید احمقانه ای انجام دهید آن عکس را ببینید و هدفتان را به خودتان یاداوری کنید.

 

این یک تصویر است

 

سخن پایانی :

 

اگر در طی انجام این مراحل مرتکب خرید اشتباهی هم شدید, صبور باشید و نگرش مثبتتان را حفظ کنید – و هرگز بر اشتباهتان تمرکز نکنید. تغییر عادت خرج کردن سخت است اما اگر شما با خود در مورد دردی که ولخرجی در زندگی شما ایجاد میکند صادق باشید سختی یادگیری تغییر در مقایسه با آن زیاد نخواهد بود. ایجاد عادتهای سالم جدید ساده نیست اما اگر شما این چند مرحله را رعایت کنید و صبور باشید نتیجه ای عالی خواهید گرفت.

شما برای کمک به تغییر عادتهای بد خرج کردن چه پیشنهادی دارید؟

 

آیا این مقاله براتون مفید بود؟ لطفا نظراتتون رو با ما در میون بگذارید.

ارسال این مطلب به تلگرام

telegram