چگونه بر ناامیدی خود غلبه کنیم؟

19 مارس 2017 بدون دیدگاه

مترجم و نویسنده مقالات آموزشی کارنیل

 سه گام ساده اما موثر

ناامیدی شما را از نفس می­اندازد و نابود­تان می‌کند. زیرا نه تنها انرژیتان را می گیرد بلکه شما را گیج و پریشان می‌کند بلکه باعث هدر رفتن بخشی از زمانتان نیز می شود. بنابراین چه کاری می توانید بکنید؟

در واقع گاهی اوقات ناامیدی می­تواند مثبت باشد و به شما ایده ها و دیدگاه‌های جدیدی بدهد، یا می تواند به شما کمی قدرت بیشتر برای ادامه دادن تا رسیدن به هدف بدهد. اما بعضی اوقات، ناامیدی شما را عصبانی  می کند یا ذهنتان را تیره و تار می کند. بنابراین چندین گام وجود دارد که شما می­توانید انجام دهید. روش هایی وجود دارد که وضعیت ذهن و حالات روزتان را بهتر کنید و احساسی مفیدتر و بهتر داشته باشید.

مرحله اول: در زمان حال باشید.

زمانی که ناامید هستید، اغلب ذهن­تان در جایی از زمان آینده است. مثلا جایی که آرزویش را دارید، و یا گذشتن از شکستی که قبلا داشته اید.

با تمرکز ذهن و توجه به آنچه که در زمان حال و در این لحظه وجود دارد، ذهنتان را آرام کنید. می توانید برای مثال کارهای زیر را انجام دهید:

  • روی تنفس خود تمرکز کنید. بنشینید، چشمانتان را ببندید و برای ۱-۲ دقیقه فقط روی ورود و خروج هوا از بینی تمرکز کنید. آرام باشید و کمی عمیق­تر از همیشه نفس بکشید، با شکم خود نفس بکشید نه با سینه­.
  • روی هر آنچه که در این زمان اطرافتان است تمرکز کنید. درخشش خورشید از پنجره‌تان. بچه­هایی که در خیابان بازی می‌کنند و اتومبیل ها و مردمی که در خیابان عبور می کنند. رایحه­ی لباس هایتان و گرمای خورشید روی پوستتان را احساس کنید. این کار را برای ۱-۲ دقیقه انجام دهید تا توجه­تان به سمت زمان حال جلب شود.

مرحله دوم: قدردانی از آنچه که دارید.

بعد از اینکه توجه‌تان به چیزهای مفید جلب شد، سعی کنید روی جنبه‌های مثبت زندگیتان تمرکز کنید.

سریع ترین و ساده ترین راه برای این کار، شکرگزاری برای داشته‌هایتان، می باشد. گاهی اوقات برخی چیزهای مهم در زندگی‌مان را نادیده می‌گیریم و آنها را حق طبیعی و همیشگی خودمان می‌دانیم. برای مثال:

  • یک خانه گرم و سقفی بالای سر
  • مقدار فراوانی آب آشامیدنی
  • گرسنه نبودن
  • دسترسی به اینترنت
  • خانواده و دوستان

چند دقیقه روی این موضوع تمرکز کنید و مطمئنا چیزهای بسیاری خواهید یافت که بابت آنها باید سپاسگزار باشید.

مرحله سوم: روی آنچه که در حال حاضر می توانید به درستی انجام دهید، تمرکز کنید.

بعد از گذراندن مراحل پیش اکنون زمان آن است که چیزی که شما را ناامید کرده را پیدا کنید و حلش کنید. با سوال کردن از خودتان می توانید این کار را انجام دهید.

در حال حاضر چه گام کوچکی می توانم بردارم تا این وضعیت را بهبود دهم؟ جوابتان می‌تواند این باشد که باید از آنچه که شما را ناامید کرده درس بگیرید و برای هدفتان در مسیر دیگری تلاش کنید. یا می تواند این باشد که باید یک بار دیگر تلاش کنید و به مسیرتان ادامه بدهید (زیرا همه چیز در زندگی، در اولین دفعه برایتان اتفاق نمی افتد، شما باید برای دفعه دوم یا سوم تلاش کنید). یا شما را به سادگی متوجه این کند که اخیرا روی چیزهای سخت و دشواری تمرکز کرده اید و نیاز است که امروز و یا چند روزی را فقط استراحت کنید، به خودتان توجه کنید و به خودتان اندکی آسانتر بگیرید. بنابراین می توانید مجددا شروع کنید و با تمرکز بیشتری به سمت آنچه که از زندگی می خواهید حرکت کنید.

 

 

ارسال این مطلب به تلگرام

telegram
برچسب ها :