پومودورو

4 می 2020 بدون دیدگاه

مشخصات درس

عنوان درس: تکنیک  مدیریت زمان پومودورو

بعد نمودار :  انرژی (زمان)

موضوعات: نظم، برنامه ریزی

 

 

نقشه درس

 

تکنیک پومودورو توسط یک کارآفرین خلاق به نام فرانچسکو سیریلو طراحی شد، او این تکنیک را در جهت پیشبرد اهداف تحصیلی اش به کار برد.

 با تکنیک پومودورو:

 •  از حواس پرتی ها جلوگیری کنید، 
 • با تمرکز عمیق کار کنید 
 • و اهداف کاری تان را به قطعات کوچکتری خرد کنید تا راحتر انجام شوند.  

 

فرایند ساده پومودورو باعث بهبود بازدهی می شود، انگیزه را بالا می برد و مهم تر اینکه می توانید پیشرفتتان را  رصد کنید. بر اساس این تکنیک  تکه زمانی ۲۵ دقیقه ی بهترین تکه های هستند که می شود با بازدهی بالا کار 

کرد، یعنی  زمان را به تکه های ۲۵ دقیقه ی تقسیم کنیم و بعد  از هر ۲۵ دقیقه ۳ تا ۵ دقیقه استراحت کنیم، و مجدد برویم سراغ تکه زمانی بعدی. البته می توانید با توجه به وظیفه و شناختی که از خودتان دارید تکه های زمانی متفاوتی را تعریف کنید؛ مثلا ۴۵ دقیقه ای یا ۵۵،  یا حتی ۸۵ دقیقه ای؛ اما اگر تکه زمانی ۸۵ دقیقه ی را انتخاب کردید حتما بین آن چند بار استراحت های یک یا دو دقیقه ای داشته باشید و آن  استراحت را با کشیدن چند نفس عمیق یا نوشیدن یک چای پر کنید.

آموزش قدم به قدم 

در ادامه به صورت گام به گام به شما یاد می دهم چطوری از این تکنیک استفاده کنید

 1.  ابتدا یک وظیفه یا کار را مشخص کنید.

 2.  سپس تایمر یا اپلکیشن فورست را روی تایم ۲۵ دقیقه یا تایم اختصاصی  مد نظر خود قرار دهید.

 3.  به خودتان تعهد دهید بعد از زدن دکمه استارت تایمر ، تا پایان ۲۵ دقیقه زمان نباید به هیچ چیز فکرکنید، هیچ شبکه اجتماعی چک کنید، هیچ تماسی پاسخ دهید و.. ، اگر متعهد شدید دکمه استارت را فشار دهید.

 4. موثر  و متمرکز را خواهم ساخت.

با پایان زمان، یک استراحت ۵ دقیقه ی انجام بدهید، برای اینکه استراحتان با کیفت تر شود پیشنهاد می کنم یکی از کارهای زیر را انجام دهید.

 1. ۷ نفس عمیق ۷ ثانیه ی
 2. نوشیدن یک چای
 3. نوشیدن آب
 4. ۵ دقیقه ریلکسیشن عمیق و رها کردن بدن
 5. مدیتیشن با موزیک
 6. موزیک 
 7. قدم زدن در محوطه باز

۸ . چند نرمش کششی

بعد از هر ۴ تکه زمانی ۲۵ دقیقه ی یک استراحت طولانی ۲۰ دقیقه ای انجام دهید، در این استراحت بلند پیشنهاد می شود کاملا محیط کار را ترک کنید، تا ذهن شما بدون دغدغه و عمیق استراحت کند.

پومودورو  در فورست

در اپلیکیشن فورست برای هر ۲۵ دقیقه یا بهتر بگوییم یک پومودورو  یک درخت  برای شما می کارد، درصورتی که تایم فورست را روی یک ساعت قرا بدهید، اپلکیشن اتوماتیک  برای شما دو درخت می کارد. 

پیشنهاد می کنم زمانی که قصد دارید یک تا دو ساعت کار کنید، تایمر فورست را روی زمان  یکساعت و نیم قرار دهید و  در حین کار گاهی به تایمر نگاه کنید و  وقتی که به ۲۵ دقیقه نزدیک شد چند دقیقه استراحت کنید و مجدد به ادامه فعالیتی که داشتید بپردازید، با اینکار لازم نیست هر نیم ساعت یکبار تایمر را فشار دهید و وقفه بین کارتان ایجاد کنید.

باید همواره خاطرمان باشد که همه ی تکنیک ها جهت انجام فعالیت های مفید و موثر  برای هدفمان است و نباید خود عمل برنامه ریزی آنقدر از  ما زمان و انرژی بگیرد و تبدیل به دغدغه شود، پس همواره سعی کنید در برنامه ریزی و استفاده از ابزارهای آن به سمت سادگی حرکت کنید.

 

 

ارسال این مطلب به تلگرام

telegram
برچسب ها :