عادت ۵ دقیقه­ ای که می­تواند زندگی تان را تغییر دهد

19 مارس 2017 یک دیدگاه

مترجم و نویسنده مقالات آموزشی کارنیل

در جهان امروز، منحرف شدن از کاری که برایتان مهم است، بسیار ساده است. هر روز، از تمام جهات با انواع چیزهایی که موجب حواس­پرتی‌مان می‌شود، بمباران می­شویم. توانایی به حداقل رساندن این حواس­پرتی‌ها و تمرکز روی چیزهایی که برایتان مهم است تاثیر زیادی روی زندگیتان خواهد گذاشت.

بحث ما افزایش کارآیی زمانی و تمرکز روی چیزهایی که واقعا برایتان مهم است با استفاده از یک عادت ۵ دقیقه­ای است که می­تواند اثر قابل توجهی بر روی زندگیتان داشته باشد. بسیار ساده است: شما باید تعیین کنید که زمانتان کجا صرف شود.

اختصاص ۵ دقیقه روزانه برای نوشتن برنامه‌ریزیِ روز بعد می­تواند کمک کند تا در مسیری که شما را به سمت اهدافتان می­برد باقی بمانید، زمان تلف شده در فعالیت­های غیر ضروری را کاهش دهید و مطمئن شوید که دارید روزهایتان را برای انجام کارهایی که برای شما مهمترینند، سپری می‌کنید.

در اینجا برخی نکاتی که برنامه‌ریزی‌تان را قدرتمند می­کند بیان می­کنیم:

 1. زمانی را به انجام کارهایی که دوست دارید اختصاص دهید.

هر روز زمانهایی را برای انجام کارهایی که دوست دارید برنامه­ریزی کنید حتی اگر فقط ۵ دقیقه باشد. وقتی شما به طور منظم برای انجام کارهایی که سرحالتان می‌کند زمان صرف می­کنید  زندگی خودتان و آدم‌های دور و برتان تغییر خواهد کرد.

 1. مطمئن شوید که طبق اولویت‌هایتان زندگی می‌کنید.

نوشتن برنا­مه­ریزی‌تان می­تواند به شما کمک کند تا روی آنچه که واقعا در زندگیتان مهم است متمرکز شوید. هم­چنان که برنامه­تان را می‌نویسید مطمئن شوید که زمان را روی اولویت­های اصلی‌تان صرف می­کنید. اگر متوجه شدید که دارید از چیزی که برایتان مهم است غافل می‌شوید و برنامه­تان را با چیزهای بیهوده پر کرده‌اید، زمان آن است که خودتان را مجددا ارزیابی کنید. اگر متوجه شدید که طبق اولویت­های اصلیتان زندگی نمی­کنید عمیق‌تر جستجو کنید و درباره اولویت­هایتان با خودتان صادق باشید. مجددا زندگیتان را ارزیابی کنید و جوری برنامه­ریزی کنید که واقعا طبق اولویت­هایتان زندگی کنید.

 1. کارهای مشابه را با هم دسته ­بندی کنید.

وقتی که برنامه­ریزی می‌کنید وظایفی که مشابه هستند یا نیاز دارند که در یک مکان خاص باشید را با هم دسته‌بندی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا برای انتقال از یک فعالیت به فعالیت بعدی حداقل زمان را صرف کنید و می­تواند به افزایش بهره­وری شما کمک کند. به وظایف روزانه­تان فکر کنید و آنهایی را که امکان دارد گروه­بندی کنید.

 1. برای خودتان ضرب‌الاجل تعیین کنید.

ضرب‌الاجل‌ها بسیار قدرتمند هستند، چون آنها می­توانند به طور قابل توجهی در افزایش تلاشمان به ما کمک کنند. وقتی که برنامه­ریزی می‌کنید، برای انجام وظایفتان زمان تعیین کنید. وقتی که برای کاری ضرب‌الاجل تعیین می‌کنید، این کار می­تواند مانعِ به تعویق انداختن آن شود و باعث شود سریعتر اقدام کنید. یک راه برای نهایت استفاده از مهلت­هایی که خودتان تعیین کرده­اید این است که از روش Pomodoro استفاده کنید. این تکنیکِ خیلی ساده می­تواند به طور قابل توجهی به شما کمک کند تا در طول زمان اختصاص داده شده به هر وظیفه روی آن تمرکز کنید.

 1. یک گام کوچک به سمت هدفی بزرگ در برنامه روزانه ­تان قرار دهید.

به منظور پیشرفت به سمت اهداف بزرگتان، متعهد شوید که هر روز یک کار کوچک انجام دهید. هر روز، عملی که روز بعد می‌خواهید انجام دهید را بنویسید تا به رویاهایتان نزدیکتر شوید.

امیدوارم این استراتژی­های مدیریت زمان همان اندازه که به من کمک کردند به شما نیزکمک کنند. نوشتن برنامه­تان یک تمرین ساده است که می­تواند زندگی را تغییر دهد. وقتی تعیین می‌کنید که زمانتان کجا صرف شود، باعث می‌شود بتوانید روی چیزهایی که برایتان واقعا اهمیت دارد، تمرکز کنید و زندگی پربارتری داشته باشید.

 

ارسال این مطلب به تلگرام

telegram
برچسب ها :

 • احسان صادقی

  با عرض سلام و خسته نباشید به تمامی زحمت کشان کارنیل وهمچنین تمامی عضویت هایه کارنیل..

  به نظر من این ۵ نکته نه تنها مفید و کمک کننده رسیدن به اهداف هستند.! بلکه بیشتر این نکات تکمیل کننده و نقشه راه رسیدن به اهدافی هستند که هر شخصی در ابتدایه راه موفقیت و قدمهای اولیه به اون احتیاج خواهد داشت..و خصوصا در کشور ایران که افراد بیشتر درگیر جزئیات ومسائل جدا از اهداف و حاشیه ای هستند تا اینکه متمرکز روی چیزی باشند که دوست دارند …به همین جهت خیلی بیشتر کمک کننده و روشن کننده این راه رسیدن از نقطه A {لحظه کنونی } تا نقطه B {اوج هدف } خواهد بود…

  با سپاس….