صد کتاب برتری که باید بخوانید

28 نوامبر 2018 ۴ دیدگاه

مترجم و نویسنده مقالات آموزشی کارنیل

به غیر از خودتان، تنها یک چیز است که می­تواند نجاتتان دهد: کتاب، کتاب، کتاب.

کتاب، دوست واقعی انسان و یار لحظات تنهایی­ست. بسیاری از ما کتاب نمی خوانیم چون فکر میکنیم چیز جدیدی نیست که بخواهیم یاد بگیریم و همه چیز را خودمان بلدیم. حال اینکه هر کتاب انسان را وارد دنیایی جدید می­کند و راه زندگی را به او می نمایاند. دنیایی که هر کلمه ی آن خودش دنیایی از معلومات و تجربیات را بر ما آشکار می سازد. هرچه بیشتر کتاب می خوانیم می فهمیم که چقدر کم می دانیم؛ به گونه ای که با خودمان می گوییم: این گونه هم می توان زیست؟ این گونه هم می توان صحبت کرد؟ چگونه تاکنون چنین فکری به ذهنم نرسیده بود؟ چگونه تاکنون این کتاب را نخوانده بودم و از آن لذت نبرده بودم؟ در این میان برخی کتاب ها هستند که تاثیر عمیقی بر روح و جانمان می گذارند به گونه ای که این تاثیر تا مدتها پابرجاست و شاید هیچ گاه هم پاک شدنی نباشد. مانند آشنایی با فردی که تا آخر زندگیمان فراموشش نخواهیم کرد.

در این پست با ۱۰۰ کتاب جذاب و خواندنی آشنا می شویم که بعد از خواندن و تفکر در آنها، هیچ گاه نمی توانیم به ادمی که قبل از خواندنشان بودیم، بازگردیم.

مژده اینکه، ست ماگ و دفترچه طرح ۱۰۰ کتاب نیز در فروشگاه کارنیل موجود است، و شما می توانید در حین خواندن هر کدام از  این ۱۰۰ کتاب از ماگ و دفترچه ی طرح ۱۰۰ کتاب نیز استفاده کنید و لذت ببرید.

۱_ قرآن کریم

قرآن کریم کتابی که منجر به ایجاد پیوندی قوی میان انسان و پروردگارش می­شود گویی که خدای عالم با انسان از نزدیک صحبت می کند و معنویت را در زندگی وی جاری می­سازد.

۲_ مثنوی معنوی _ مولانا

کتاب شعری از شاعر و صوفی ایرانی می باشد که از ۲۶۰۰۰ بیت و ۶ دفتر تشکیل شده و در قالب شعری مثنوی می باشد. این کتاب یکی از برترین کتاب های ادبیات عرفانی کهن فارسی و حکمت پارسی پس از اسلام است.

۳_ دیوان شمس تبریزی _ مولانا

این کتاب دیوان مولانا جلال الدین محمد بلخی شامل غزل ها، رباعی ها و ترجیع های اوست. دلیل نامگذاری آن نیز به این علت است که بخش اعظم این غزل ها را مولانا خطاب به شمس تبریزی سروده است.

۴_ ملت عشق _ الیف شافاک

این کتاب زندگی ویراستاری را بیان می کند که در گردش روزگار کتابی درمورد زندگی شمس تبریزی و مولانا جلال الدین بلخی و چگونگی رسیدن این دو عاشق و معشوق ادبی به یکدیگر را باید ویرایش کند و به اتفاقاتی که در حین ویرایش کتاب برای وی بوجود می آید می پردازد.

۵_ نیمه تاریک وجود _ دبی فورد

این کتاب در مورد شناخت جنبه های پنهان انسان می باشد که این یک گرایش نیرومند و شدید مذهبی است.  با استفاده از این کتاب، توان، خلاقیت، استعداد و رویاهای خود را بازیابید.

۶_ نیروی حال _ اکهارت تول

زمان حال مانند هدیه ای ست که هر روزه به هر انسان داده می شود. زندگی کردن در زمان حال آرامش بسیار ژرفی به انسان هدیه می کند. در درون ما ندایی معنوی وجود دارد که کمک می کند به آن آرامش ژرف برسیم. ‌این کتاب به مخاطب کمک می کند که آن ندا را به وجودش پی ببرد، بشنود و احساس کند.

۷_ تمرین نیروی حال _ اکهارت تول

رمز موفقیت این کتاب از دل برآمدن و لاجرم بر دل نشستن است زیرا نویسنده تجربه ی عینی خود در کشف گوهر زندگی را در قالب پرسش و پاسخ های معنوی به رشته ی تحریر درآورده است. اکهارت تول در سال ۲۰۱۱ به عنوان تاثیرگذارترین شخصیت معنوی جهان معرفی شده است.

۸_ در جستجوی معنا _ ویکتور فرانکل

این کتاب در بردارنده­ی خاطرات دکتر ویکتور فرانکل از وضعیت خود و سایر قربانیان اردوگاه های کار اجباری آلمان در خلال جهانی دوم می باشد و به ۲۴ زبان دنیا ترجمه شده است. فرانکل به اهمیت جسجوی معنا برای زندگی هر انسان می پردازد.

۹_ راهبی که فراری اش را فروخت _ رابین شرما

نویسنده در این کتاب سعی دارد دریچه ای از بعد برتر وجودمان را برایمان بشکافد. پیامی قدرتمند که حاوی امید، الهام و موفقیتی اصیل است. این کتاب به هفتاد زبان منتشر شده و از پرفروش ترین کتاب های بین المللی است.

۱۰_ پیامبر _ جبران خلیل جبران

برگرفته از ۲۶ شعر منثور، اندرزهایی که مردی خردمند به نام «مصطفی» می خواند. این اثر، مشهورترین کتاب جبران محسوب می شود که به بیش از ۵۰ زبان ترجمه شده و یکی از پایه های ثابت فهرست پرفروش ترین کتاب های دنیا است.

۱۱_ مناجات نامه _خواجه عبدالله انصاری

خواجه عبدالله انصاری معروف به پیر هرات دانشمند و عارف بود. مناجات نامه از رسائل منثور وی می باشد که به شیوه ی نثر مسجع نوشته شده و شامل مناجات های وی با پروردگار خویش است.

۱۲_ درس و پند روزگار _ رضا آرمین راد

این کتاب شامل اندیشه های بزرگان و جملاتی تاثیرگذار است که می تواند زندگی تان را متحول کند. نویسنده می گوید، تغییر از  من و درونم آغاز می شود، سپس به بیرون و خانواده و شهر و کشور می رسد.

۱۳_ گفتگو با خدا _ نیل دونالد والش

نویسنده می گوید با نزدیک شدن به خداوند می توانید به حد گفتگو با او برسید؛ خود او نیز با انجام چنین کاری به موفقیت های بیشماری رسیده است. او تاکنون با نوشتن هفت جلد کتاب جنجالی توانسته است به یکی از موفق ترین نویسندگان حال حاضر جهان تبدیل شود.

۱۴_  وجود متعالی انسان _ وین دایر

نویسنده در این کتاب در مورد ارزش و جایگاه انسان صحبت می کند و می گوید منیتی وجود ندارد و همه ی انسان ها یکی هستند. به ما آموزش می دهد که چگونه خود درونی مان را بشناسیم.

۱۵_ دنیای سوفی _ یوستین گاردر

این رمان فضایی کاملا فیلسوفانه دارد اما تاریخ فلسفه به شیرینی روایت شده است. درمورد دختری به نام سوی است که در آستانه ۱۵ سالگی قرار دارد، او با دریافت نامه ای زندگی اش متحول می شود.۱۶_ کیمیاگر _ پائولو کوئلیو

این رمان اثر نویسنده ی مشهور برزیلی است که در بیش از ۱۵۰ کشور دنیا انتشار و به بیش از ۵۲ زبان ترجمه شده است. این رمان در مورد چوپانی اسپانیایی است که در رویای خود، محل گنجی مدفون را در حوالی اهرام مصر مشاهده می کند و به دنبال آن گنج می­رود اما در نهایت گنج را در محل زندگی خودش می­یابد.

۱۷_ پرسیدن مهم تر از پاسخ دادن است _  دنیل کلارک و ریموند مارتین

ایندکتاب در حقیقت کتاب پرسش هاست، پرسش هایی که کم کم اصل و اساس دانسته هایمان را زیر سوال می برند. نویسندگان در ایندکتاب سعی دارند مخاطب را به معصومیتی کودکانه برسانند؛ معصومیتی مملو از شادیدبهدخاطر ندانستن. آن ها خواندن این کتاب را به یک بازی کودکانه تشبیه می کنند.

۱۸_ شاهنامه _ فردوسی

شاهنامه شامل حدود ۵۰۰۰۰ بیت و یکی از بزرگ ترین و برجسته ترین سروده های حماسی جهان است و سرودن آن حداقل سی سال کار پیوسته سخن سرای نامدار ایرانی است.

۱۹_ دیوان حافظ

دیوان حافظ مجموعه اشعار حافظ لسان الغیب را دربرمیگیرد و شامل غزلیات ناب و گرانبهای وی می باشد که در فاصله زمانی ۱۲۰۰ تا ۱۲۰۶ هجری قمری سرود شده است. اکنون بی از ۲۰۰ سال از اولین چاپ رسمی این دیوان می گذرد.

۲۰_ کلیات سعدی شیرازی _ سعدی

مشرف الدین مصلح بن عبدالله شیرازی شاعر و نویسنده ی بزرگ قرن هفتم هجری قمری است که تخلص او سعدی می باشد‌. این کتاب شامل کلیات اشعار سعدی شیرازی ست که با صراحت و بلاغت زبان آن را سروده است.

۲۱-  خسرو و شیروین – نظامی گنجوی

این کتاب اثری منظوم و عاشقانه از شاعر ایرانی در قرن هفتم هجری قمری است که داستان عشق خسرو پرویز پادشاه بزرک ساسانی و شاهزاده ی ارمنی، شیرین که بعدها ملکه ی ارمنستان می شود را روایت می کند.

۲۲_ هشت کتاب _ سهراب سپهری

این کتاب شامل هشت کتاب مرگ رنگ، زندگی خواب ها، آواز آفتاب، شرق اندوه، صدای پای آب، مسافر، حجم سبز و ما هیچ. ما نگاه (تمامی اشعار وی) از سهراب می باشد. هم چنین سال شمار شاعر نیز در کتاب آورده شده است.

۲۳_هفت پیکر _ نظامی گنجوی

هفت پیکر یا بهرام نامه یا هفت گنبد، چهارمین منظومه نظامی از نظر ترتیب زمانی و یکی از دو شاهکار او (با خسرو و شیرین) از لحاظ کیفیت است. بخش اول و آخر کتاب درباره ی رویدادهای مربوط به بهرام پنجم ساسانی، و بخش میانی، مرکب از هفت حکایت از زبان هفت همسر او تشکیل شده است.

۲۴_ مجموعه اشعار _ سیمین بهبهانی

سیمین بهبهانی به علت ابداع اوزان جدید بانوی غزل و نیمای غزل فارسی نام دارد. این کتاب شامل مجوعه آثار وی می باشد. بهبهانی در سال ۱۳۹۳ درگذشت.

۲۵_ زمستان _ مهدی اخوان ثالث

این کتاب مشهورترین شعر مهدی اخوان ثالث (م. امید) می باشد که آن را در جریان کودتای ۲۸ مرداد سروده است.  شعر دارای دولایه است؛ لایه اول، راوی مشغول توصیف سرمایرسوزان زمستان است، اما در لایه دوم، راوی یخبندان فضای سیاسی کشور را بیان می کند؛ نویسنده شباهت خفقان سیاسی با زمستان را به خوبی توصیف نموده است.

۲۶_ رباعیات خیام _ محمدعلی فروغی

خیام دارای چند چهره ریاضیدان، منجم و شاعر است. وی در زمان حیاتش فقط به ریاضیدان و فیلسوف شناخته می شده ولی پس از مرگش نامش در تذکره ها آمده و شعرهایش در سراسر جهان مطرح شده است. این کتاب شامل رباعیات وی می باشد.

۲۷_ موش و گربه _ عبید زاکانی

منظومه موش و گربه قصیده ی معروف انتقادی و طنز می باشد. داستان گربه های کرمان است که پس از بستن عهد و فریب موشان، عهد خود را می شکنند و جنگ بین موشان و گربه ها در بیابان های فارس در می گیرد.

۲۸_ هزار و یک شب _عبداللطیف تسوجی تبریزی

روایتگر آن شهرزاد است و درمورد پادشاهی است با عنوان شهریار. اکثر ماجراهای آن در بغداد و ایران می گذرد و داستان های آن را از ریشه ی ایرانی و برگردانی از «هزار افسان» می باشد.

۲۹_  هنر شفاف اندیشیدن _ رولف دوبلی

خطا کردن در زندگی طبیعی است. هرچه بیشتر خطاهای خود را بشناسیم، رویکرد بهتری نسبت به زندگی داریم. خطاهای بشری از الگوهای مشابهی پیروی می کند؛ امکان شناختن آن نیز امری ممکن است. رولف دوبلی در این کتاب سعی دارد عمده ی این خطاهارا شناسایی، بازخوانی و معرفی کند.

۳۰_ چهار اثر _ فلورانس اسکاول شین

این کتاب یکی از پرمخاطب ترین آثار در سطح جهان است و یکی از کتب موفق در زمینه روان شناسی در ایران می باشد. نویسنده با ذکر داستان های متفاوت، بسیاری از نکات روان شناسی و خودیاری را بیان می کند.

۳۱_ آرمان نامه _ ارد بزرگ

این کتاب شامل سخنان حکیمانه ارد بزرگ، یکی از بزرگ ترین اندیشمندان حال حاضر ایران می باشد. قوی تذرین وجه اندیشه های وی توجه ویژه اش به اخلاقیات و پاک زیستی انسان است.

۳۲_ شش کلاه تفکر _ ادوارد دوبونو

دوبونو پدر تفکر خلاق در این کتاب یک روش خلاقانه ارائه می کند و از طریق آن می کوشد نشست افراد به دور یکدیگر را به اقدامی ثمربخش و کارا تبدیل کند و به آنها بیاموزد که به تفکر خود نظم بخشند.

۳۳_ اتوبوس شماره ۹ به مقصد بهشت _ لئو بوسکالیا

لازم نیست بهشت را در آینده ای دور جستجو کنیم، هر اندازه چیزهای زیادی را با شور و اشتیاق دوست بداریم، به زندگی کردن در بهشتی که در همین لحظه است، نزدیک تر خواهیم شد. این کتاب راه های دوست داشتن، عشق ورزیدن و در نهایت در بهشت اطراف زندگی کردن را در اختیارتان قرار می دهد.

۳۴_ همه را دوست دارم و آنها نیز… _ لئو بوسکالیا

این کتاب در زمینه، عشق، شفقت، دل سوزاندن، شریک شدن و خلق پیوند که از مهم ترین رفتارهای انسانی است، بحث می کند و می گوید چرا انسان ها ازدوست داشتن یکدیگر فرار می کنند؟

۳۵_ بیا دریا شویم _ لئو بوسکالیا

این کتاب درمورد روانشناسی عشق است و برای جوینگان عشق نوشته شده است.به این واقعیت اشاره می کند که دوست داشتن امری آنقدر پیچیده، مرموز و دور از دسترس نیست.

۳۶_ قدرت عادت _ چارلز دوهینگ

این کتاب چرایی و دلیل کارهایی ست که در زندگی و کار انجام می دهیم. در زمینه نحوه شکل گیری عادت ها و تغییرات آن است و به بررسی علمی پیرامون این موضوع می پردازد. ازجمله کتاب های روانشناسی _ خودیاری است.

۳۷_ رهایی از زندان ذهن _ متیو مک کی و کاترین سوتکر

موضوع این کتاب رسیدن به آرامش و رصد کردن ذهن است.در این کتاب بیان می شود که پنج نوع فکر وجود دارد که شما باید آنها را تشخیص دهید و بعد از آن بیاموزید که چگونه افکارتان را از سویی به سویی دیگر تغییر دهید.

۳۸_ سومو _ پل مک گی

موضوع این کتاب خودسازی است و به شکل ساده و با تاکید بر ویژگی تصویرسازی ذهنی نوشته شده است. مطالب اضافی در کتاب بسیار کم و هر آنچه در کتاب آمده کاربردی و مفهومی می باشد. سومو شما را تشویق می کند تا صادقانه خودتان و نگرشتان را بررسی کنید.

۳۹_ بنویس تا اتفاق بیفتد _ هنریت کلاوسر

کتاب فوق العاده درمورد نوشتن و خلق کردن است. بدانید چه می خواهید و بدستش بیاورید (عنوان دیگر کتاب) در ۲۰ فصل ماجرای افرادی را بررسی می کند که از طریق نوشتن به خواسته ها و آرزوهای خود رسیده اند و برای هر شخص این نوشتن به طریقی جواب داده است.

۴۰_ موفقیت نامحدود در ۲۰ روز

در مورد موفقیت در  زندگی است. همه ی ما محتاح یک انقلاب درونی هستیم و گاه به دلیل این که راه تغییر را نمی دانیم از انقلاب دست میکشیم؛ این کتاب راه قدم برداشتن برای تغییر، موفقیت و کامیابی را به خواننده آموزش می دهد.

۴۱_ در باب حکمت زندگی _ آرتور شوپنهار

وی از برجسته ترین فیلسوفان اروپا ست که فلسفه هایش تاثیر گرفته از کسانی چون کانت، گوته، افلاطون و… بوده. شوپنهار در این کتاب به آموزه های زیادی درباره ی زندگی و ارتباط ما با دیگران و حتی ارتباط ما با خودمان می پردازد و ین حرف هایش از سخنان دیگر فیلسوفان هم وام گرفته است.

۴۲_ چهار میثاق _ دون میگوئل روئیز

این کتاب خرد سرخپوستان تولتک می باشد، از ابتدا تا انتها پر از نکته های کاربردی است که با خواندن زبان زیبای کتاب می توان به درک والایی رسید. میثاق اول مربوط به این است که  به کلام خود نگاه نکنید و ۳ میثاق بعدی هم زاییده ی میثاق اول هستند.

۴۳_ اثر سایه _ دبی فورد

یک کتاب روانشناسی است که سعی می کند بخش تاریک وجود انسان را آشکار کند و راهکارهایی برای مقابله با آن ارائه کند. عنوان فرعی کتاب کشف قدرت پنهان درون است که به نحوی هدف اصلی کتاب نیز می باشد. درواقع به خواننده می گوید که برای کشف این قدرت پنهان ابتدا باید این سایه را بشناسد.

۴۴_ قدرت بیکران درون _ آنتونی رابینز

این کتاب به این دلیل نوشته شده است: تا کسانی را بیدار کند که می خواهند زندگی کنند و نیروی خدادادیشان را شکوفا سازند. عقاید و راهکارهایی را عرضه می کند که یاری تان می دهد تغییراتی اساسی، ارزنده و پایدار در وجود خود و دیگران پدید آورید.

۴۵_ تخت خوابت را مرتب کن _ دریا سالار ویلیام اچ. مک ریون

این کتاب شامل چیزهای کوچکی است که میتواند زندگی شما را تغییر دهند. ده فصلی که هر کدام شامل متن کوتاهی درمورد یک درس زندگی و به دنبال آن داستان کوتاهی درباره ی هر یک از افرادی است که الهام بخش نویسنده بوده اند.

۴۶_ زندگی خود را طراحی کنید _ بیل بورنت و دیوید ایوانس

موضوعات این کتاب بیشتر درمورد راهنمای شغلی، مهارت زندگی، خودشناسی، ابعاد طراحی و اجتماعی و تصمیم گیری است.حسن کتاب این است که لحن آن به هیچ وجه خشک و رسمی نیست و به ما آموزش می دهد که گاه یک تغییر نگرش کوچک و راه حل ساده می تواند زندگی ما را به کلی تغییر دهد.

۴۷_ دوازده ستون موفقیت _ جیم ران

درمورد مردی است به نام میشل جونز که فکر می کند زندگی اش به پایان مرگبار نزدیک می شود، ولی به طور اتفاقی با پیرمردی به نام چارلی برخورد می کند که به او دوازده ستون و پایه ی موفقیت را یاد می دهد و این گونه زندگی وی متحول می شود.

۴۸_ هنر خوب زیستن _ رولف دوبلی

این کتاب ۵۲ میان بر شگفت انگیز به شادکامی، ثروت و موفقیت و آخرین اثر رولف دوبلی می باشد که می تواند تفکر شما را دگرگون کند. می توانیم این کتاب را به عنوان کتابی از فلسفه قدیم برای زندگی در قرن بیست و یکم توصیف کنیم.

۴۹_ چگونه کتاب بخوانیم _ مارتیمر جی. آدلر و چالرز لینکون ونتو

این کتاب بسیار معروف در سبک کلاسیک درمورد روش کتابخوانی است. نویسندگان مخاطب خود را افراد بی علاقه به کتاب و کتابخوانی در نظر نگرفته اند بلکه ی مخاطب خود را کسی فرض کرده اند که اهل کتاب و کتابخوانی است اما می خواهد هنگام خواندن، توشه ی بیشتر و بهتری برگیرد.

۵۰- از خوب به عالی – جیم کالینز

“خوب، دشمن عالی است.”

۲۱ نفر در طی ۵ سال در مورد شرکت­هایی تحقیق می­کنند که توانسته­اند از موقعیتی خوب به عالی برسند. این کتاب در مورد راههای رشد و رازهای موفقیت شرکت­ها و مدیرهای برتر دنیا و ارتقای سطح فکر و دستیابی به جایگاهی برتر است و زبانی ساده و به دور از کلیشه­ مفاهیم مدیریتی را توضیح می­دهد.

۵۱-   ذهن بی انتها، جسم پردوام (کوانتوم و پیر نشدن) – دیپاک چوپرا

مطالعه این کتاب به مخاطب خواهد آموخت چگونه روح و جان خود را همواره شاد، سالم و تندرست نگه دارد و به این ترتیب از جسم خود نیز به خوبی مراقبت کند.

به مقام خاک بودی، سفر نهان نمودی / چو به آدمی رسیدی، هِله تا به این نپایی

۵۲- روانشناسی عزت نفس- ناتانیل براندن

کتاب روانشناسی عزت نفس به چهار سوال اصلی پاسخ می دهد: عزت نفس چیست؟ چرا مهم است؟ چگونه می توانیم بر عزت نفس خود بیفزاییم؟ دیگران در ایجاد عزت نفس در ما چه نقشی بازی می کنند؟

۵۳- اثر مرکب – دارن هاردی

موفقیت هرگز یک شبه به دست نیامده و نمی­آید بلکه فقط و فقط با انتخاب­های هوشمندانه­ی کوچک و ثبات و نظم در انجام آنها در طول زمان به دست می­آید. این یعنی همان اثر مرکب.

۵۴- پروژه شادی – گریچن رابین

مهم ترین شادی یک انسان آن است که خودش باشد. تمرکز این کتاب بر این است که دید شما را نسبت به اتفاقات عادی زندگی عوض کند تا بتوانید در همین فعالیت ها و زندگی عادی نیز شادی بیشتری را تجربه کنید.

۵۵-  زنان کوچک – لوئییز می آلکوت

رمانی معروف با الهام از زندگی شخصی خود نویسنده که روایت­گر داستان زندگی چهار خواهر در دوران جنگ است که در نبود پدر و به دلیل تحمل سختی­های فراوان به کمک مادرشان به زنانی قوی و خودساخته تبدیل می­شوند.

۵۶- سه دختر حوّا – الیف شافاک

کتاب در مورد زندگی سه شخصیت مختلف، پری، مونا و شیرین است که در کنار یکدیگر زندگی می کنند و هر کدام عقاید مذهبی و نگرش­های مختلفی دارند، و همدیگر را به چالش می­کشند. مضمون اصلی کتاب هویت زنان، سیاست و مذهب است.

۵۷-  زن ظهر – یولیا فرانک

داستان کتاب در مورد جنگ جهانی و تاثیر آن بر فضای زندگی خانوادگی و اجتماعی آن زمان است و داستان خانواده­ای را روایت می­کند که پدر، خانواده را ترک کرده و مادر با زحمت و مشقت فراوان می­خواهد از پس مخارج زندگی خودش و پسرش برآید و بخش اشغال شده را نیز ترک کنند.

۵۸-  ببر سفید – آراویند آدیگا

داستان طنزی تلخ در مورد بی عدالتی و اختلاف طبقاتی در هند در مورد پسری از طبقه پایین جامعه که به جایگاه اجتماعی بالایی می­رسد اما موفقیتش را از راه­هایی نادرست از جمله تقلب، فساد و حتی قتل به دست می­آورد.

۵۹-  مزرعه حیوانات – جورج اورول

مزرعه حیوانات یا قلعه حیوانات رمان مشهور سیاسی اجتماعی که حیوانات در آن نقش اصلی داستان را دارند اما در واقع هر کدام از حیوانات نماد طبقه­ای از جامعه هستند. این کتاب واقعیت های اجتماعی و سیاسی و استبداد آن زمان در شوروی را به زبانی ساده و طنزآمیز توصیف می­کند.

۶۰- دیوانگی در بروکلین – پل استر

داستان ساده­ی مردی ۶۰ ساله و تنها که سرطان دارد و منتظر است مرگش فرا برسد و برای این کار بروکلین را انتخاب می­کند اما پس از سالها با خواهرزاده­اش اتفاقی برخورد می­کند و این اتفاق منجر به به وجود آمدن داستانهایی می­شود که پر از شگفتی­ و پیچیدگی­ست.

۶۱-  پیرمرد و دریا – ارنست همینگوی

داستانی در مورد یک پیرمرد کوبایی که ماهیگیر است و برای صید ماهی های بزرگتر به دریا سفر می­کند و نویسنده در آن در مورد مفاهیم ارزشمندی مانند هدف، تلاش و استقامت صحبت می­کند.

۶۲-  درک یک پایان – جولین بارنز

رمانی که جایزه بوکر ۲۰۱۱ را دریافت کرد. داستان آن در مورد گذر زمان و تاثیرش بر روح روان است. داستان مردی که در دهه ششم زندگیش خاطرات گذشته­اش را مرور می­کند اما در همین حین اتفاقات جدیدی پیش می­آید.

۶۳-  ارباب حلقه‌ها – جی. آر. آر. تالکین

یک رمان تخیلی حماسی است که در سه جلد با نامه های یاران حلقه، دو حلقه و بازگشت شاه منتشر شده و بیش از ۱۵۰ میلیون نسخه فروش داشته که یکی از پرفروشترین رمان های جهان به شمار می­رود.

۶۴-  انسان خداگونه- یووال نوح هراری

انسان خداگونه در واقع تاریخ مختصر آینده را بررسی می­کند. اینکه به کجا می­رویم؟ این کتاب دنباله ی کتاب انسان خردمند یکی دیگر از آثار این نویسنده است که هر دوی آنها با استقبال بسیار خوبی روبرو شدند.

۶۵-  جین ایر-شارلوت برونته

یکی از آثار مهم کلاسیک دنیا که نویسنده در نوشتن آن از تجربیات زندگی خودش الهام گرفته است. دختری که پدر و مادرش را از دست داده و در یتیم خانه زندگی می­کند و به عنوان معلم به خانه­ای اشرافی می­رود و داستان عاشقانه­ و مرموزی شکل می­گیرد.

۶۶-  تاملات- مارکوس اورلیوس

تاملات کتابی در مورد افکار و اندیشه­های مارکوس اورلیوس در باب مسائل بنیادین حیات آدمی است. این کتاب خواننده را به خودشناسی ترغیب می­کند.

۶۷_ خورشید همچنان یک ستاره است _ نیکولا یون

این کتاب نامزد نهایی دریافت جایزه ملی کتاب آمریکا در سال ۲۰۱۶ بوده است. این کتاب رمانی ست که خواننده را به طرز عجیبی درگیر خود می کند. مخاطب این اثر در خط به خط آن می تواند عمیقا معنای زندگی، عشق، تقدیر، آینده و سرنوشت را احساس کند.

۶۸_ کلیدر _ محمود دولت آبادی

کلیدر (نام کوه و روستایی در شمال شرقی ایران است) بلندترین اثر محمود دوات آبادی است که در سه هزار صفحه و ده جلد به چاپ رسیده و روایت زندگی یک خانواده کرد ایرانی ست که به سبزوار خراسان کوچانده شده اند. داستان متاثر از فضای سیاسی ایران پس از جنگ جهانی دوم است که در سال های ۱۳۲۵ تا ۱۳۲۷ روی می دهد.

۶۹_ آتش بدون دود _ نادر ابراهیمی

رمان بلندی ست که درهفت جلد منتشر شده و نویسنده در سه جلد اول به زیبایی های ترکمن صحرا و در چهار جلد بعدی به شیوه ای داستانی _ تاریخی به بیان مبارزات انقلابی معاصر پرداخته است.

۷۰_ سه شنبه ها با موری _ مچ آلبوم

این کتاب نوشته ی یک نویسنده آمریکایی است و یکی از کتاب های پرفروش بوده است.  داستان کتاب واقعی است و درباره ی ارتباط Morrie Schwartz  با شاگردش Mitch Albomاست. قهرمان اصلی داستان بیمار بوده و این به تدریج اعضای بدنش را از کارمی اندازد…

۷۱_ گزینه گفتارها _ گاندی

گلچینی ست از تمامی آنچه گاندی درطول زندگی و سال های مبارزاتش گفته. فلسفه ی بی خشونت گاندی تا به حال  روی بسیاری از جهش های مقاومت بدون خشونت در سرتاسر جهان تاثیرگذار بوده است.

۷۲_ کافه پیانو _ فرهاد جعفری

این کتاب اولین نوشته ی فرهاد جعفری است.داستان به صورت اول شخص بیان می شود و اکثر شخصیت های داستان واقعی هستند ،مانند راوی که خود نویسنده می باشد، همچنین شخصیت های گل گیسو دختر او و همایون دوستش هستند و بیشتر اتفاقاتی که در کتاب می افتد منشا حقیقی دارد.

۷۳_ سینوهه _ میکا والتاری

رمانی تاریخی است، به قلم نویسنده ی فنلاندی و مهمترین اثر وی می باشد. داستان آن براساس وقایع دوران فرعون آخناتون و آغاز سلطنت فرعون هورم هپ نوشته شده است. فیلمی هالیوودی بر اساس این کتاب در سال ۱۹۵۴ ساخته شده است.

۷۴_ کتاب جاودانگی _ میلان کوندرا

این رمان از نویسنده چکی _ فرانسوی می باشد. شخصیت اصلی داستان زنی است به نام اگنس، (این شخصیت با مشاهده حرکت اتفاقی زنی مسن در ذهن نویسنده نقش بسته است) که از کانال چنین شخصیتی نویسنده به مفهوم جاودانگی می پردازد.

۷۵_ مساله اسپینوزا _ اروین د. یالوم

نویسنده این رمان را درباره ی اسپینوزا نوشته که زندگی اش سراسر درگیری فکری بوده و البته اطلاعات زیادی درباره ی جزئیات زندگی او در دست نیست، وی راه را برای عصر روشنگری هموار کرد. اروین د. یالوم زندگی و تفکرات اسپینوزا را دستمایه قرارداده و رمانی فلسفی _ روان شناختی نوشته است.

۷۶_ پیام گم گشته _ مارلو مورگان

کتابی قدرتمند با عنوان فرعی عرفان بومیان استرالیا، که داستان زیبای سفر عارفانه ی یک زن است. پیام این کتاب این است: هنوز امکان نجات جهان وجود دارد؛ به شرط آنکه متوجه شویم تمامی موجودات، چه گیاه، چه حیوان و چه انسان بخشی از یگانه ی در همه جا حاضر هستند.

۷۷_ برتری خفیف _ جف اولسون

از قانون های نانوشته ای سخن می گوید که همه ی ما بر طبق آن ها زندگی می کنیم اما از وجودشان بی خبریم، نویسنده این اصول را با زبانی ساده توضیح می دهد که موجب می شود انتخاب های کوچک و ظاهرا بی اهمیت روزانه مان را دوباره ارزیابی کنیم.

۷۸_ با اطمینان می دانم که _ اپرا وینفری

توصیه های نویسنده برای موفقیت و خوشبختی می باشد و همانطور که از نامش پیداست شامل موضوعاتی می شود که وینفری طی سال ها از آنها اطمینان حاصل کرده و سپس به چاپ رسانده است. نویسنده خود در کودکی زندگی سختی داشته و قربانی تبعیض نژادی و سو استفاده جنسی در ۱۴ سالگی بوده اما اکنون از ثروتمندترین زنان جهان به شمار می رود.

۷۹_ کافه ای به نام چرا _ جان پی. استرلکی

هر آن کس که چرایی زندگی اش را یافته با هر چگونگی هم خواهد ساخت (نیچه ). این کتاب ذهن مخاطب را به سه سوال مشغول می کند؛ چرا اینجا هستید؟ آیا از مرگ می ترسید؟ آیا راضی هستید؟ این سه سوال هستند.

۸۰_ تسلی بخش های فلسفه _ آلن دوباتن

دوباتر فیلسوف معاصر سوئیسی، در کتاب های منتشر شده اش تلاش داشته تا فلسفه را از بام انتزاعیات صرف روی زمین آورده تا با زندگی مردم در ارتباط بیشتری باشد. این کتاب از جمله کتاب های «فلسفه برای زندگی» نام برد.

۸۱_ چگونه درباره ی چیزهای عجیب بیندیشیم _ تئودور شیک

این کتاب برای کسانی ست که هزار چیز رازآلود را شنیده اند و از خود پرسیده اند: «آیا واقعی است؟». کتابی است درباره ی آن که شما چگونه پاسخ ها را پیدا کنید. چگونه راستی و واقعیت برخی از رازآلودترین معماها را محک بزنید  و درباره ی نحوه اندیشیدن شفاف و انتقادی پیرامون آنچه که نویسندگان آنها را چیزهای عجیب می نامند.

۸۲_ تاریخچه تقریبا همه چیز _ بیل برایسون

نویسنده در مورد موضوعات گوناگون از مهبانگ گرفته تا مکانیک کوانتوم و از تکامل تا زمین شناسی به بحث می پردازد. او سعی دارد موضوعات علمی را به شکلی جذاب ارائه دهد.

۸۳_ ساعت ساز نابینا _ ریچارد داوکینگنز

با زیر فرنام چرا شواهد فرگشت، نشان دهنده ی جهان بدون طراح است نوشته شده. در این کتاب او توضیحات و استدلال هایی برای فرگشت به وسیله انتخاب طبیعی عنوان نموده است. هم چنین بر نقدهایی کهدبر کتاب قبلی اش (ژن خودخواه) نوشته شده بود، پاسخ داده است. این دو کتاب را با هدف عمومی تر کردن فرگشت ژن _ محور نگاشته است.

۸۴_ تحلیل رفتار متقابل _یان استوارت و ون جونز

نظریه ای است درمورد شخصیت و روش منظمی برای روان درمانی به منظور رشد و تغییرات شخصی. این نظریه در درمان انواع اختلالات روانی از مشکلان روزانه گرفته تا روان پریش های بسیار عمیق به کار می رود.

۸۵_ روش برخورد با افراد دشوار (تانگ فو) _ سم هورن

کتابی است در زمینه ی برقراری ارتباط بین فردی و احتماعی است. عنوان فرعی کتاب، بجای کناره گیری از مردم، چگونه با آنها ارتباط برقرار کنیم، می باشد.تانگ (تانگ= زبان ، فو= ورزش های رزمی) اسمی است که نویسنده برای الب کتاب خود استفاده می کند، به این معنی که چطور از زبان خود به نحو مناسبی، مثل یک هنر رزمی استفاده کنیم.

۸۶_ سکوت _ سوزان کین

این کتاب بر مبنای تحقیقات علمی نوشته شده نثر ساده و روانی دارد. سوزان کین تاکید دارد که درونگرایی و برونگرایی دو الگوی مختلف رفتاری و شخصیتی هستند که به یک اندازه ارزشمند محسوب می شوند و می توانند در دنیای نا اثربخش و تاثیرگذار باشند.اما این کتاب درمورد قدرت درونگراها نوشته شده است.

۸۷_ نظریه انتخاب _ ویلیام گلاسر

درمورد انتخاب ها و چگونگی و چرایی انجام آنهاست. براساس این تئوری تمامی آنچه ما انجام می دهیم یک رفتار است و نیز اینکه همه رفتارها عمدی بوده و از درون ما برانگیخته می شوند و این برخلاف نظریه هایی است که می گویند ما در دنیایی از کنترل بیرونی به سر می بریم و توسط عوامل بیرونی برانگیخته می شویم.

۸۸_ آخرین سخنرانی _ رندی پاش

کتاب از آخرین سخنرانی رندی پاش در دانشگاه کارنگی ملون با عنوان دستیابی به رویاهای کودکی سرچشمه می گیرد. به لحاظ محتوا این کتاب را با کتاب معروف «سه شنبه ها با موری» نوشته ی «میچ آلبوم» مقایسه می کننذ و هر دو را در ژانر تجربیات استاد دانشگاه قبل از مرگ نسبت می دهند.

۸۹_ هنر درمان _ اروین یالوم

این کتاب چکیده ی تجربه های بالینی منحصر به فرد اروین یالوم در زمینه ی روان درمانی اگزیستانسیال و گروه درمانی است. و حاصل دانش عمیق، استعداد، ذکاپت و طنازی نویسنده می باشد.

۹۰_ ۱۹۸۴ _ جورج اورول

جورج اورول در این کتاب آینده ای را برای جامعه به تصویر می کشد که در آن خصوصیاتی همچون تنفر نسبت به دشمن و علاقه شدید نسبت به برادر بزرگ (رهبر حزب با شخصیتی دیکتاتوری فرهمند) وجود دارد.

۹۱_ هفت چالش ارتباط _ دنیس ریورز

این کتاب سعی دارد با معرفی هفت زمینه مختلف، به بهبود مهارت ارتباطی خواننده کمک کند. دنیس ریورز نویسنده ی بسیار قدرتمند و با نگارش علمی است که در کنار مقالات بسیار قوی و دقیق، می کوشد مفاهیم علمی را در قالب کتاب های بسیار روان و ساده (اما همچنان دقیق) نیز بیان می کند.

۹۲_ مرا نمیفهمی تو هم مرا نمیفهمی _ دبرا تانن

همه ی ما گفتگو می کنیم، گفتگو بخشی از زندگی انسان است. در این کتاب به گفتگوهای زن وشوهر می پردازد به زوجین آموزش می دهد که چگونه تفاوت های رفتاری یکدیگر را بشناسند و مانع از رنجش یکدیگر شوند.

۹۳_ باج گیری عاطفی _ سوزان فوروارد

سوزان فوروارد روان درمانگری است که بیش از سه دهه از عمر خود را صرف روان درمانگری کرده مراجعان کرده و کتاب هایش عمدتا بر پایه ی تجربیات شخصی اش هستند. در این کتاب درمورد باج گیری عاطفی می نویسد و نحوه ی مقابله با چنین معضلی را بیان می کند.

۹۴_ رازهایی درباره زنان _ باربارادی آنجلس

رازهایی درباره ی زنان به شما نشان خواهد داد که درواقع دلایل هوشمندانه و ظریفی برای تمامی احساسات، افکار و رفتارهای زن ها وجود دارند.

۹۵_ ازدواج بدون شکست _ ویلیام گلاسر

برای هر زنی این سوال پیش می آید که چگونه یک ازدواج بدون شکست داشته باشد؟ این کتاب حل معمای ازدواج با تئوری انتخاب است. در ۱۴ فصل به شما می آموزد که چطور یک زندگی مشترک پایدار و موفق داشته باشید.

۹۶_ آیا تو آن گمشده ام هستی؟ _ باربارادی آنجلس

این کتاب حاوی تمامی چیزهایی است که درباره ی انتخاب فرد مناسب مورد ازدواج نیاز است. هم تجربیات خود نویسنده و هم مراجعانی است که برای مشاوره پیش وی آمده اند. شامل راهکارها و روش های عملی برای تفاهم میان زوجین در موضوعات مهم و حساسی که احتمالا بسیاری درگیر آن شده اند، ارائه می شود.

۹۷_ دکترای سئو _ فروغ شریعتمداری و سعید حکیمی نیا

آموزش صفر تا صد بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. کتاب سئو کامل ترین کتابی است که تاکنون در این زمینه به رشته تالیف درآمده وتمامی نکات برگرفته از آموزش های تئوری و و تجربیات عملی و این بر ارزشمندی و خاص بودن این اثر افزوده است.

۹۸_ دیوانگان ثروت ساز _ دارن هاردی

چه کارمند باشید، چه کارآفرین، این کتاب، راهنمای شما در زندگی حرفه ای است. شما مسافر این دوران هستید و این کتاب هم فنون یک زندگی سرشار و موفق را در همین دوران به شما نشان می دهد.

۹۹_ رئیسان، رهبران شما کدامید؟ _ راجیو پشاواریا

سه اصل اساسی که نیاز دارید تا رهبری استثنایی شوید. این کتاب راهی است برای کشف آن که چگونه می توانید به دیگران کمک کنید تا انرژی خود را پیدا کنند.

۱۰۰_ کفش باز _ فیل نایت

این کتاب خاطرات بنیان گذار نایکی است و داستان خلق برند  نایکی را بیان می کند؛ داستان تسخیر موانع و قدم به قدم  جلو زدن و رفتن مسیر موفقیت. بهترین کتاب مدیریتی سال ۲۰۱۶ به انتخاب آمازون است.

در زندگی هر کس لحظه ای هست که در مسیر اندوه و افسوس قرار می گیرد آن وقت یک راه برای عبور وجود دارد. کتاب، کتاب، کتاب، کتاب، کتاب.

کتاب را فراموش نکن؛ در آن لحظه ی شگفت انگیز

ست ماگ و دفترچه طرح ۱۰۰ کتاب نیز در فروشگاه کارنیل موجود است، و شما می توانید در حین خواندن هر کدام از  این ۱۰۰ کتاب از ماگ و دفترچه ی طرح ۱۰۰ کتاب نیز استفاده کنید و لذت ببرید.

 

ارسال این مطلب به تلگرام

telegram

 • مریم

  عااااالیه ممنون از کارنیل

 • میلاد

  از زحمتی که بابت تهیه لیست کشیدید سپاسگزارم اما لیست کمی سلیقه ایه ، بعضی کتابا واقعا مربوط به اقلیت هستن و خوندشون به رشد فردی کمکی نمیکنه

 • حمید

  سلام ازاینکه زحمت این مقاله راکشیدیدممنون
  کتابهای معرفی شده عالی هستند.من حدود۲۰تاازکتابهای لیست رادارم.کتاب تئوری انتخاب حرف نداره
  کاش نهج البلاغه تولیست بودچون کتابی است که افرادزیادی ازجمله برایان تریسی ،رابینزو…اونابه عنوان مرجع خونده اند.

 • جواد

  ای کاش به این کتابا هم یه سری بزنیم :
  مجموعه اثار طاهر اصغر زاده از گروه فرهنگی المیزان ، مجموعه اثار دکتر مهدی خدایمان آرانی که هردو رو میتوانید بصورت رایگان از کتابخانه الکترونیکی کتابراه دریافت کنید ، مجموعه داستان های جلال ال احمد مانند مدیر مدرسه ، دو کتاب قورباغه ات را قورت بده و قورباغه ات راببوس از برایان تریسی داستان راستان از استاد شهید مرتضی مطهری ترجمه صحیفه سجادیه و نهج البلاغه پند نامه عطار نیشابوری متن ترجمه دعای عهد و ندبه که این لیست مرقوم هم سلیقه ایست اما شاید برای بعضی مفید باشد