۲۱ قانون ساده ی سلامتی که هر روز می توانید از آنها استفاده کنید.

19 مارس 2017 یک دیدگاه

مترجم و نویسنده مقالات آموزشی کارنیل

همه ی ما به نحوی برای ظاهر بهتر، احساس خوب، زندگی طولانی‌تر، و در کل سلامتی بیشتر تلاش می‌کنیم. ولی با این حال اکثر ما همواره به زندگی عادی خود ادامه می‌دهیم. چه باید کرد؟ به دنبال میانبر باشید!

میانبرها رسیدن ما به هدفمان را سریعتر و آسان‌تر می‌کند.

در اینجا ۲۱ قانون و میانبر ساده گردآوری شده که هرکس با ذره ای تلاش، زمان و بها می‌تواند آنها را انجام دهد. ابتدا قانونی که بیشتر شما را مجذوب می‌کند انجام دهید و آن را تبدیل به یک عادت کنید و سپس به سراغ بقیه بروید. بعد از آن شما بدون شک پیشرفت های بزرگی را در سلامتی و آرامش‌تان تجربه خواهید کرد.

 1. دوش آب سرد بگیرید.

البته که دوش آب گرم مخصوصا در زمستان حسابی می‌چسبد و بدن را سرحال می‌آورد ولی یک دوش آب سرد فواید بسیاری دارد و انجام آن فقط به کمی انگیزه نیاز دارد. گرفتن دوش آب سردِ روزانه، گردش خون و متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد، منافذ را می‌بندد، هوشیاری را بالا می‌برد و سرعت بازیابی انرژی بعد از یک کار سخت را افزایش می‌دهد.

می‌توانید از تکنیک دوش اسکاتلندی بهره بگیرید که به این صورت است که جای آب سرد و گرم را یک در میان عوض می‌کنند. یا اینکه آب را در چند دقیقه‌ی آخرِ دوش‌شان سرد می‌کنند.

 1. روزه بگیرید.

شما همین الان هم در بعضی مواقع بدون فکر کردن و دانستن روزه می‌گیرید (مثلا صبحانه)، ولی احتمالا حداکثر مقدار ساعتِ غذا نخوردن شما ۸ ساعت است (شب تا صبح)، و اگر دیر شام بخورید کمتر از این مقدار است.

روزه داری (با میزان ساعات بیشتر) به دفع سموم بدن، کاهش وزن و جلوگیری از پیری زودرس کمک می‌کند.

اگر نمی‌توانید ۲۴ ساعت بدون غذا خوردن طاقت بیاورید از تکنیک ۱۶:۸ استفاده کنید. این تکنیک به این صورت است که تا ساعت ۷ عصر آزاد به خوردن غذا هستید و سپس تا ساعت ۱۱  صبح روز بعد روزه می‌گیرید (خوردن قهوه، چای و آب مجاز است)، یا اینکه از هر دوره ی ۱۶ ساعته‌ی دیگری می‌توانید استفاده کنید. اگر می‌خواهید وزن‌تان کاهش پیدا کند، از پر خوری بعد از اتمام دوره ی ۱۶ ساعته (یا اتمام دوره ی روزه) اجتناب کنید؛ و همان خوراک عادی خودتان را ادامه دهید. ممکن است در ابتدا گرسنه شوید ولی خیلی زود با این رژیم غذایی منطبق می‌شوید.

 1. بدون حواس پرتی غذا بخورید.

اکثر ما هنگام خوردن غذا کارهای دیگری نیز انجام می‌دهیم. مثلا پیام دادن با گوشی، گشت و گذار در فضای اجتماعی، تماشای تلویزیون و….کار صحیح، خوردنِ همراه با تفکر است، یک نوع تمرین برای توجه کامل به غذا خوردن این است که به گرسنگی و سیری خودتان دقت کنید، به این احساس ها توجه کنید، به بو، مزه، چاشنی ها و مواد تشکیل دهنده ی غذا توجه کنید. وقتی با تفکر غذا می‌خورید، به صورت طبیعی سرعت خوردن‌تان کم می‌شود، کمتر غذا می‌خورید و گوارش غذا راحت تر صورت می‌گیرد. اولین قدم برای غذا خوردنِ همراه با تفکر، کنار گذاشتنِ عوامل ایجاد حواس پرتی است. پس لپتاپ‌تان را ببندید، گوشی‌تان را کنار بگذارید، تلویزیون را خاموش کنید و تمام توجه خود را به غذایی روبرویتان بدهید.

 1. از شکم‌تان نفس بکشید.

احتمالا فراموش کرده اید که نفس کشیدن چیزی است که کنترل آن دست شماست. با این حال اکثر ما به صورت سطحی و کم عمق نفس می‌کشیم و فقط به اندازه ای که زنده بمانیم اکسیژن استنشاق می‌کنیم. نفس کشیدنِ عمیق از شکم‌تان یا          ” تنفس دیافراگمی” برای پنج الی ده دقیقه در روز می‌تواند فشار خون شما را پایین بیاورد، از پیری زودرس جلوگیری کند و تمرکز ذهنی و کیفیت خواب شما را افزایش دهد. به پشت بخوابید، چشمان‌تان را ببندید، به چیزهای خوب فکر کنید و از شکم‌تان نفس های عمیق بکشید. برای تمرکز بیشتر یک جسم نیمه سنگین مانند یک وزنه ی کوچک یا کتاب را روی شکم‌تان بگذارید و با هر دم و بازدم به بالا و پایین رفتن آن توجه کنید.

 1. دندان هایتان را با روغن نارگیل مسواک کنید.

روغن نارگیل به دلیل داشتن خاصیت های بی شمارش معروف است (ضد آفتاب، خامه ی روی قهوه، دئودورانت). یکی از کاربردهای کمتر شناخته شده‌ی روغن نارگیل، استفاده از آن به عنوان خمیر دندان است، چه تنها و چه با جوش شیرین. روغن نارگیل هم خاصیت ضد باکتری و هم خاصیت سفید کنندگی را داراست در حالی که فاقد هرگونه ماده ی شیمیایی، کف و رایحه ی مصنوعی که در اکثر خمیر دندان ها هست می‌باشد. اگر در یک آب و هوای گرم زندگی می‌کنید، روغن نارگیل را در فریزر قرار دهید تا خالص و قابل استفاده باقی بماند.

 1. شکلات تلخ بخورید.

مطالعات فراوان نشان داده که مصرف روزانه حدود ۱٫۶ انس از شکلات تلخ برای قلب، مغز و سلامتی کلی شما مفید است. ولی قبل از مصرف شکلات توجه داشته باشید که داریم درباره‌ی چه نوع شکلاتی صحبت می‌کنیم. کاکائویی که خالص است و با شکر، شیر یا خامه مخلوط نشده است. شکلاتی را انتخاب کنید که حداقل ۷۰% کاکائو داشته باشد یا اینکه خودتان آن را با پودر کاکائو، روغن نارگیل و عصاره ی درخت افرا درست کنید.

 1. یک جا ننشینید.

آیا روزانه ساعت های زیادی را بدون تحرک پشت میز می‌نشینید یا پشت صندوق می‌ایستید؟
اگر اینگونه است شما احتمالا از درد در قسمت پشت، گردن، شانه ها و پا رنج می برید. بدن شما برای حرکت و فعالیت طراحی شده بنابراین تعجبی ندارد که وقتی برای ساعت ها یکجا بنشینید یا بایستید درد بگیرد. وقتی مجبورید بی تحرک بنشینید سعی کنید هر بیست دقیقه یکبار به جهت های مختلف بچرخید یا این حرکات را انجام دهید: صاف بایستید، روی یک پا بایستید، روی صندلی بنشینید، چهار زانو روی زمین بنشینید و سپس پاهای تان را دراز کنید، روی زانوهایتان بنشینید، سپس روی پایتان بنشینید، بلند شوید و خودتان را به بالا کش دهید. اگر در محیط کارتان نمی‌توانید در این حد تحرک داشته باشید، همانگونه که نشسته اید کش بیایید و این حرکات را بعد از رسیدن به خانه روی مبل یا روی صندلی آشپزخانه انجام دهید.

 1. به یک نقطه ی دور نگاه کنید.

وقتی به یک نقطه‌ی نزدیک نگاه می‌کنید (مانند همین الآن)، ماهیچه های مژه‌ی شما منقبض می‌شود و به همین صورت می‌ماند. به این شکل، ماهیچه ها خسته می‌شوند و موجب چشم درد و سر درد می‌شوند. وقتی به دوردست نگاه می‌کنید ماهیچه های مژه استراحت می‌کنند. دلیلش این است که (به عقیده ی برخی) ما تکامل یافته‌ی گونه ای هستیم که شکار می‌کرده اند[۱]؛ ماهیچه های چشمان ما هنگامی که به دوردست نگاه می‌کنیم در حالت راحتی هستند (چون برای شکار استفاده می‌شدند). پس هر بیست دقیقه یکبار چشمان‌تان را از کامپیوتر، گوشی، کتاب یا تلویزیون بگیرید، به خودتان استراحت بدهید و بعد از هر بیست دقیقه تا جایی که می‌توانید به دوردست ترین نقطه ی ممکن نگاه کنید.

 1. برای خودتان قانونی به نام “تکنولوژی ممنوع” بگذارید.

به جز تعداد محدودی از افراد، مانند کودکان نوپا و …، اکثر ما تا حد بالایی درگیر و وابسته به تکنولوژی هستیم. یک نوع زندگی دیجیتالی و دائما و لحظه به لحظه متصل و آنلاین. ولی این نوع زندگی منجر به استرس و اضطراب، افسردگی و بی خوابی می‌شود. برای چند ساعت در روز گوشی و هندزفری خودتان را کنار بگذارید، یک بازی فکری انجام دهید، کتاب بخوانید، غذایی بپزید، به یک کافه بروید، در پارک قدم بزنید، یا با خانواده یا هم اتاقی‌تان گفتگویی داشته باشید. حتی فکرش را هم نمی‌توانید بکنید دور بودن از تکنولوژی برای مدتی چقدر احساس آرامش و رهایی به دنبال دارد.

 1. قهوه بنوشید.

قهوه برای دهه ها برای سلامت افراد موضوع بحث بوده، ولی تحقیقات جدید آمار جالبی را نشان می‌دهد که قهوه برای سلامتی خوب است. البته منظور ما قهوه ی سیاه است. بدون شیر، کارامل و یا شکر. از فواید قهوه کاهش احتمال سرطان، افزایش تمرکز ذهنی، و جلوگیری از آلزایمر است البته به شرطی که سه الی پنج فنجان از آن در را در روز بنوشید.

 1. با استفاده از نمک دریایی پوست‌تان را ضدعفونی کنید.

حدود ۹۶٫۵% از آب های زمین آب شور است که دقیقا مانند آب موجود در بدن ما حاوی مواد و املاح معدنی و مواد مورد نیاز و ضروری بدن است.

به همین دلیل است که نمک دریایی به عنوان ماده ای طبیعی برای محافظت و بازسازی پوست و بدن به کار می رود. یکی از تفاوت های عمده‌ی نمک طبیعی و نمک دریایی وجود مواد معدنی است. نمک دریایی حاوی منیزیم، کلسیم، سدیم و پتاسیم می باشد؛ مواد معدنی برای سلامت و بهبود پوست ضروری است. این را زمانی متوجه خواهید شد که از یک سفر (سفر به کنار دریا) با پوستی صاف و درخشنده‌تر باز می‌گردید.

نمک دریایی با کیفیت تهیه کنید و آن را با کمی روغن یا یک ماده ی تمیز کننده مخلوط کنید و پوست تان را ضدعفونی کنید.

 1. اوقات‌تان را با تفکر سپری کنید.

حتما از فواید مدیتیشن و تعمق در ذهن خبر دارید. ولی اگر از مدیتیشن لذت نمی برید یا نمی‌توانید به صورت مداوم انجامش دهید، به جای آن روزانه دقیقه هایی را به تفکر اختصاص دهید. کارها و فعالیت‌های ساده‌ای که روزانه انجام می‌دهید را با تفکر و دقت انجام دهید مانند مسواک زدن دندان هایتان، قدم زدن تا ایستگاه اتوبوس، شستن ظرف ها، خشک کردن موها با سشوار، دوش گرفتن و…. هنگامی که کاری را انجام می‌دهید در همان لحظه بمانید و از تمام حواستان استفاده کنید. مثلا به حباب های زیبای کف روی ظرف ها دقت کنید،یا به صدای وزوز سشوار یا حسی که وقتی پایتان با زمین تماس پیدا می‌کند توجه کنید. وقتی افکار مزاحم به سراغ شما می‌آیند سعی کنید اوضاع را به دست بگیرید و با این نوع تفکرِ عمیق خودتان را آرام کنید.

 1. چیزهای جدیدی یاد بگیرید.

سلول های عصبی موجود در مغز ما با افزایش سن‌مان قابلیت تکثیر و قوی تر شدن را دارند، به شرط اینکه ما دائما آن ها را با اطلاعات جدید به چالش بکشیم. پس برای یاد گرفتن چیزهای جدید مشتاق باشید، هدفی بزرگ که شما را کمی بترساند تعیین کنید، مانند آموختنِ خواندن و نوشتن به زبان ژاپنی یا برنامه نویسی، و هر روز آن را تمرین کنید.

هیچ محدودیتی برای قدرت یادگیری شما وجود ندارد پس مغزتان را با این روش تقویت کنید.

 1. هر یک ساعت به خودتان استراحت دهید.

اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که از هشت صبح تا پنج بعد از ظهر بدون استراحت کار می‌کنید، شما نه تنها در آن روز بازده کمی داشته اید، بلکه سلامت جسمی و روحی خودتان را هم به خاطر می‌اندازید.

مغز انسان در فعالیت های طولانی مدت خسته می‌شود، و بدن انسان هم برای نشستن در تمام روز آفریده نشده است، می‌توانیم از این دو مورد برای تعیین یک قانون سلامتی استفاده کنیم.

افرادی که روزانه بازده و کارایی بالایی دارند، بر اساس تحقیقات حدود ۵۲ دقیقه با تمرکز فعالیت می‌کنند و برای ۱۷ دقیقه‌ی کامل استراحت می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنم ۱۷ دقیقه ی استراحت‌تان را روی صندلی ننشینید یا یکجا نایستید و در عوض قدم زدن را امتحان کنید، اینگونه استرس شما کم می‌شود، خون بیشتری به مغزتان جاری می‌شود و منجر به یک ایده‌ی خلاقانه یا حتی پیدا کردن راه حل یک مسأله می‌شود. این دقیقا یک موقعیت برد-برد است!

 1. کفش پاشنه بلند نپوشید.

این قضیه که کفش پاشنه بلند ظاهر را مخصوصا در یک مهمانی و در یک لباسِ شب زیباتر می‌کند غیر قابل انکار است. ولی معمولا فقط افراد بسیار معروف این نوع لباس‌ها را به طور مداوم به تن دارند. اگر کفش پاشنه بلند را روزانه می‌پوشید، منتظر آسیب های آن به پشت، زانوها و پای خودتان باشید، و از خودتان بپرسید که آیا ارزشش را دارد؟ سپس مزایای کفش‌های بدون پاشنه را به خودتان یادآوری کنید. اینکه می توانید خیلی نرم و چابک قدم بزنید، به رستوران یا غذاخوری مورد علاقه‌تان که از محل کارتان فاصله دارد بروید، یا چند ایستگاه زودتر از اتوبوس پیاده شوید و تا محل کارتان پیاده روی کنید. می توانید هر وقت که می‌خواهید در طول روز بنشینید یا بایستید و مزایای فراوان دیگر…

 1. قبل از اینکه سیر شوید از خوردن دست بکشید.

بیایید اقرار کنیم که اکثر ما تا حدی می‌خوریم که باعث ناراحتی معده و پشیمانی‌مان می‌شود. معده انسان قابلیت کش آمدن و گشاد شدن دارد! ولی مسأله اینجاست که پرخوری به اضافه وزن و مشکلات گوارشی منجر می‌شود. دوست دارید که بعد از یک وعده‌ی غذایی احساس سبکی و پر انرژی بودن کنید؟ هنگامی که وعده‌ی غذایی‌تان را شروع می‌کنید، کمی صبر کنید و ببینید که چقدر از صفر (بسیار گرسنه) تا ده (کاملا سیر) گرسنه هستید و زمانی که به عدد هفت می‌رسید خوردن را متوقف کنید و نشانه ای برای اتمام غذایتان بگذارید، مثلا دستمال سفره را درون ظرف بگذارید، یا بشقاب را کنار بگذارید (منظور این است که کاری کنید که قبل از سیر شدن کامل دست از غذا خوردن بکشید و به خودتان اجازه ندهید بیشتر از آن مقدار بخورید)

 1. از ته دلتان بخندید.

فواید فوق العاده ی خندیدن بر هیچ دانشمند یا فردی پوشیده نیست. تقویت سیستم دفاعی بدن، کاهش اضطراب و جلوگیری از بیماری های قلبی و…. خنده به عقیده‌ی بسیاری از متخصصان سلامت یکی از بهترین داروهای طبیعی برای سلامت روحی و جسمی است. خوب، در مواقعی که احساس شادمانی ندارید چگونه بخندید؟ برای مثال با حیوان خانگی‌تان بازی کنید، یک برنامه و شوی کمدی تماشا کنید، فیلم یا انیمیشن ببینید یا در یک کلاس یوگای خنده شرکت کنید؛  تحقیقات نشان داده که خنده‌ی دسته جمعی خیلی بهتر از خنده‌ی تنهایی است و باعث می‌شود که خنده‌ی مصنوعی به خنده‌ی واقعی تبدیل شود.

 1. ترشی و مخمرجات بخورید.

بعد از مطالعات و تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که رژیم‌های غذایی ما از لحاظ منابع طبیعی پروبیوتیک بسیار ناقص و دارای کمبود است. پروبیوتیک ها باکتری های زنده و “مفید”ی هستند که سیستم گوارشی را سالم نگه می‌دارند و با کمک به عبور غذا از روده عملکرد بدن را تنظیم می‌کنند..

 1. یک نرمش ده دقیقه ای انجام دهید.

این تصور که باید یک ساعت پشت سرهم و پی در پی ورزش و نرمش کرد، اشتباه است. تمرین‌های فاصله دار و سنگین[۲] تمرین‌هایی هستند که خیلی خوب برای ده دقیقه برنامه ریزی شده‌اند.

وقتی که شما بتوانید ضربان قلب‌تان را به حد مناسبی برسانید، می توانید روزانه ورزشی با تاثیر فوق العاده و کارایی بالا انجام دهید.

 1. کشش و ماساژ ده دقیقه ای انجام دهید.

اگر بیشتر زمان‌تان را پشت میز یا پشت ماشین می‌گذرانید،  مطمئنا دچار درد و ناراحتی می‌شوید یا شاید هم اکنون در این وضعیت هستید. نشستن پشت سر هم و پیاپی به درد های پیاپی می‌انجامد. ولی با ماساژ و کشش سریع روزانه می‌توانید درد‌های کمر، سر دردهای مزمن، و دردهای بدن را به میزان زیادی کاهش دهید.

ماساژ نه به این معنی که خودتان عضلات‌تان را فشار دهید، بلکه منظور استفاده از یک غلتک، یک توپ ماساژ، یا چند توپ تنیس که به هم متصل اند، می‌باشد (وسیله ای که به پشت روی آن بخوابید و غلت بخورید و به نوعی اینگونه کمرتان را ماساژ دهید). این وسیله ها باعث افزایش گردش خون، باز شدن گرفتگی ماهیچه ها و مفاصل، تسکین پیدا کردن درد و عملکرد بهتر  می‌شود.

 1. آب همراه با لیمو بخورید.

احتمالا تاکنون در مواقعی که سرما خورده اید و گلویتان حسابی درد می‌کند، آب داغ همراه با آب لیمو را امتحان کرده اید و با خواصش آشنایی دارید. شواهد و مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد خوردن روزانه ی یک لیوان آب ولرم همراه با آب نصف یک لیمو دقیقا بعد از بیدار شدن از خواب، بسیار مفید است. لیمو حاوی انواع ویتامین ها، مواد مورد نیاز بدن و آنتی اکسیدان ها است که برای افزایش انرژی بدن، کاهش التهاب، افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن، پاکسازی پوست و گوارش و هضم راحت تر، مفید می‌باشد. تنها نقطه ضعف آن این است که اسید موجود در آب لیمو می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند پس حتما آب لیمو را با آب ولرم قاطی کنید.

[۱] hunters

[۲] HIIT workout

 

ارسال این مطلب به تلگرام

telegram
برچسب ها :

 • mousa.mehravar1122@gmail.com

  بسیار عالی و ممنون از مطالباتتون