ده راه ساده برای اینکه زودتر از دیگران از خواب بلند شوید

19 مارس 2017 بدون دیدگاه

مترجم و نویسنده مقالات آموزشی کارنیل

آیا می خواهید یک شروع خوب برای روزتان داشته باشید؟ می دانید که صبح ها انرژی بیشتری دارید و حتما ضرب المثل سحرخیز باش تا کامروا شوی را شنیده‌اید. احتمالا دوست دارید این کار را انجام دهید ولی واقعا انجامش نداده‌اید. چه چیز به شما برای بلند شدن از خواب، بیرون آمدن از تخت و شروع روزتان انگیزه می‌دهد؟

در این مقاله ده راه برای اینکه بتوانید زودتر از خواب بلند شوید، به شما پیشنهاد می‌دهیم!

زودتر بخوابید.

به نظر کار ساده ای می رسد ولی برای اینکه بدنتان استراحت کند باید به میزانی که احتیاج دارد، بخوابید. فکر کنید که میزان ساعات خوابتان حدودا چقدر بوده است. همه ی افراد به هشت ساعت خواب احتیاج ندارند؛ برای برخی شش ساعت نیز کافی ست. میزان خواب مورد نیاز بدنتان را بیابید و برای آن دقیق برنامه ریزی کنید.

یک فضای آرامش بخش ایجاد کنید.

نورها را کم کنید، شمع روشن کنید و یک لباس راحت بپوشید. یک ساعت قبل از زمان خوابتان منزلتان را به یک پناهگاه امن برای استراحت تبدیل کنید. مثلا می توانید یک دوش آب گرم بگیرید یا یک فنجان چای گیاهی بدون کافئین بنوشید تا به شما کمک کند برای خواب آماده شوید.

قبل از خواب چشم بند ببندید.

حتی اگر مواقع خوابتان، همه ی چراغ ها خاموش باشد، نور بیرون و نور وسایل الکترونیکی می تواند مزاحم خواب شما شود. برای اینکه به مرحله ی خواب کامل یا REM  بروید و بدنتان ملاتونین ترشح کند (هورمونی که مسئولیت کنترل خواب را به عهده دارد) ، باید با یک چشم بند جلوی نور را بگیرید. اثبات شده که استفاده از چشم بند تاثیر به سزایی در خواب آرام تر دارد.

عصرها نخوابید.

زمانی که خواب آلود باشید، خوابیدن راحت تر است. حتی اگر خسته هستید، از خواب عصر صرف نظر کنید و به جای آن برای بیرون رفتن خستگی‌تان یک سیب بخورید یا کمی پیاده روی کنید. یک چرت کوتاه بیست دقیقه ای یا کمتر هم مناسب است. اگر میزان آن بیشتر شود، احساس گیجی و منگی به شما دست می دهد و باعث می شود تا دیر وقت بیدار بمانید.

از مکالمه های اضطراب آور قبل از خوابتان پرهیز کنید.

دیدن فیلم های دلهره آور هم می تواند باعث بی خوابیتان شود. مردم می‌گویند که هرگز، وقتی عصبانی هستید به تخت خواب نروید. کارشناسان پیشنهاد می کنند قبل از خواب، از هرگونه اضطراب و نگرانی و پریشانی پرهیز کنید تا با انرژی و طراوت بیشتری از خواب برخیزید. حتی اگر مکالمه ای ضروری به نظر برسد، می توانید تا صبح آن را به تعویق بیاندازید.

بعد از ساعت ۸  شب چیزی نخورید.

دیر شام خوردن در شب دلیل عمده ی بی خوابی‌هاست. اگر نزدیک به موعد خوابتان شام بخورید، بدنتان در حالی که باید استراحت کند، در حال گوارش و هضم غذاست. این عمل موجب سوءهاضمه و ترش کردن نیز می شود.

دید و گفتارتان نسبت به صبح را عوض کنید.

وقتی بچه بودم، یک پشتی داشتم که روی آن نوشته بود: فکر می‌کنم به صبح ها حساسیت دارم.

ما از نظر فرهنگی نسبت به صبح ها باور غلطی داریم. از گفتن اینکه چقدر از صبح ها بدتان می آید، دست بردارید و ابن عادت‌تان را عوض کنید.

روزتان را با پیاده روی شروع کنید.

اگر در هنگام طلوع آفتاب پیاده روی کنید، خیلی عالی‌ست. روزتان را با طلوع آفتاب آغاز کنید و بدنتان را به بیدار شدن همراه با خورشید عادت دهید.

اجازه ندهید بدنتان به چرت زدن عادت کند.

عادت به چرت زدن کار راحت و ساده ای ست. شما ممکن است علاقه ی زیادی به سحر خیز بودن داشته باشید ولی برای انجام آن مدام بهانه تراشی کنید. تمرین کنید و تحت هر شرایطی زود از خواب بلند شوید.

این تکنیک ها را به کار ببرید تا سحر خیزی را به یک عادت برای خودتان تبدیل کنید. زود از خواب بلند شدن تجربه ی بسیار خوبی ست و باعث می شود احساس کنید زمان زیادی در ادامه ی روز برای انجام کارها دارید.

 

ارسال این مطلب به تلگرام

telegram
برچسب ها :