۴۲ روش عملی برای توسعه فردی

19 مارس 2017 ۷ دیدگاه

مترجم و نویسنده مقالات آموزشی کارنیل

آیا شما فردی هستید که رشد کردن و ارتقاء را دوست دارید؟ آیا مدام در طلب پیشرفت و بهتر شدن خودتان هستید؟

اگر اینگونه است، پس ما با هم در این مورد اتفاق نظر داریم. من برای پیشرفت و رشد شخصیتی ام بسیار مشتاقم. و حدود ۴ سال پیش این اشتیاق و علاقه برای پیشرفت و کمک به پیشرفت دیگران را در خودم کشف کردم. در آن زمان ۲۲ سال سن داشتم و سال آخر دانشگاهم بود. هنگامی که درباره ی معنای زندگی فکر می‌کردم، متوجه شدم که هیچ چیز با ارزش تر از این نیست که به دنبال زندگی ای پر از پیشرفت و ارتقاء و رشد باشم. و این که با اصلاح و ارتقاء دادن خودم نتیجه ی دلخواهم را خواهم گرفت.

بعد از ۱٫۵ سال که به طور فعالانه رشد و کمک به دیگران برای پیشرفت را دنبال کردم به این نتیجه رسیدم که ارتقای شخصی و شخصیتی هیچگاه انتهایی ندارد. هرچه بیشتر رشد کردم، بیشتر این نکته را درک کردم که چیزی نمی دانم و چیزهای زیادی هست که باید یاد بگیرم. قطعا همیشه چیزی در مورد خودمان هست که بتوانیم اصلاحش کنیم یا آن را بهبود بخشیم. پتانسیل ما انسان ها نامحدود است، بنابراین غیر ممکن است که به نقطه ای برسیم که رشد و پیشرفت بیشتر وجود نداشته باشد. اگر فکر می‌کنیم که در انجام دادن کاری خوب هستیم باید بدانیم که عالی هم می‌توانیم باشیم.

بیشتر بخونید: کتاب از خوب به عالی

به عنوان یک طرفدار رشد و پیشرفت فردی، همیشه به دنبال راه هایی برای اصلاح و ارتقای فردی بوده ام. من لیستی از ۴۲ روش و راهکار که می‌تواند در روند رشد و پیشرفت شما کمک‌تان کند، تهیه کرده ام. بعضی از آنها راهکارهای بسیار ساده ای هستند که سریع و به راحتی قادر به انجام شان هستید و برخی دیگر به تلاش و کوشش بیشتری نیاز دارند.

 1. هر روز کتاب بخوانید.

کتاب ها منابع دانش و خرد هستند. هرچه بیشتر کتاب بخوانید، حکمت و دانش بیشتری کسب می کنید. برای مثال کتاب هایی که می توانید با خواندن آنها شروع کنید عبارتند از: بیندیشید و ثروتمند شوید، چه کسی پنیر مرا جابجا کرد، هفت عادت، دانش ثروتمند شدن و زندگی کردن به روش ۲۰/۸۰ .

 1. یک زبان جدید یاد بگیرید.

من در کلاس های آموزش زبان انگلیسی شرکت کردم و متوجه شدم که یادگیری زبان یک مهارت جالب و جدید است و پروسه ی یادگیری یک زبان و آشنایی با آن فرهنگ یک تجربه ی بسیار دلپذیر است که باعث روشن شدن و باز شدن ذهن می‌شود.

 1. یک سرگرمی جدید برگزینید.

به غیر از فعالیت ها و سرگرمی‌های مورد علاقه و معمول تان، آیا چیز دیگری هست که دوست داشته باشید انجام دهید؟ مثلا در ورزش، ورزش هایی مانند شمشیر بازی، گلف، صخره نوردی، فوتبال، قایقرانی یا اسکی روی یخ. سرگرمی شما حتی می تواند یک سرگرمیِ ساده و تفریحی باشد. مانند: سفالگری، آشپزی ایتالیایی، رقص، طراحی صفحه وب و …. آموختن یک چیز جدید نیازمند این است که در موضوعات مختلف منعطف باشید، چه در زمینه ی جسمی و چه فکری یا احساسی.

 1. دوره های آموزشی جدیدی بگذرانید.

آیا دوره ی جدیدی وجود دارد که بتوانید در آن شرکت کنید؟ دوره های آموزشی بهترین راه برای کسب اطلاعات و دانش و مهارت های جدید است. نیازی نیست که در دوره ی طولانی مدتی شرکت کنید، سمینارها یا کارگاه های آموزشی نیز مناسب هستند. من به کارگاه های متعددی رفتم و این کارگاه ها به من کمک کردند تا به بینشی برسم که تا آن لحظه درکش نکرده بودم.

 1. یک اتاق الهام بخش درست کنید.

محیط اطراف شما باعث شکل گیری خلق و خو و مود شما می شود. اگر در یک محیط الهام بخش زندگی کنید، هر روز ایده و الهامات جدیدی دریافت خواهید کرد. در گذشته، من اتاقم را دوست نداشتم چون فکر می کردم همیشه کثیف و به هم ریخته است. چند سال پیش تمام چینش اتاقم را تغییر دادم و اتاقی که الآن در آن هستم الهام بخش من است و هر روز مرا سرحال می‌آورد.

 1. بر ترس هایتان غلبه کنید.

همه ی ما ترس هایی در زندگی داریم. ترس از شک و دودلی، ترس از صحبت جلوی جمع، ترس از ریسک کردن و…. همه ی این ترس ها ما را در جایگاه فعلی مان نگه می دارند و از رشد و پیشرفت مان جلوگیری می‌کنند. ترس های شما اثر مستقیمی روی عدم رشد شما دارد و مانند مانعی جلوی رشد شما را می‌گیرند. اگر من از چیزی بترسم، این نشان می‌دهد که باید چیزی را برطرف کنم و از مانعی بگذرم، و گذشتن از آن مانع به رشد من کمک می‌کند.

 1. مهارت هایتان را ارتقاء دهید.

منظور از ارتقاء، کسب تجربه و قدرتمندتر شدن شماست. مثلا به عنوان یک وبلاگ نویس من دائما در حال ارتقای مهارت های نوشتاری ام هستم. به عنوان یک سخنران، من دائما در حال ارتقای روابط عمومی خودم هستم. حال، چه مهارت هایی وجود دارد که شما می توانید آنها را ارتقاء دهید؟

 1. سحرخیز باشید.

به عقیده ی بسیاری از افراد مانند آنتونی رابینز، روبین شارما و خیلی از مدرسان موفقیت، سحرخیز بودن (ساعت پنج یا شش صبح) کیفیت و کارآیی زندگی شما را بالا می برد. شاید به خاطر این است که وقتی صبح زود بلند می شوید، ذهن شما روی تحرک و جنب و جوش و فعال بودن در بقیه ی روز تنظیم می شود.

 1. هفتگی و به طور مستمر ورزش کنید.

اگر می خواهید رشد و پیشرفت کنید، این قضیه به شکل و اندام ظاهری تان نیز مربوط می شود. من به شخصه سه بار در هفته، و هر دفعه حداقل ۳۰ دقیقه دوی آهسته انجام می دهم. شما اگر دوست داشتید می توانید تمرینات بدنسازی، دو و شنا را برای تنوع به تمرین‌تان اضافه کنید.

 1. کتاب زندگی‌تان را بنویسید.

کتاب زندگی ایده ای است که سه سال پیش آن را انجام دادم. در واقع، دفترچه ای است که حاوی مطالبی در مورد ضروریات زندگی شما، مانند مقصد، ارزش ها و اهداف‌تان است. یا به نوعی کتاب راهنمای زندگی شما است.

من دفترچه ی زندگی ام را در سال ۲۰۰۷ نوشتم و تاکنون راهنمای توانمندی در زندگی ام بوده است.

 1. برای آینده ی خودتان نامه بنویسید.

خودتان را در پنج سال آینده کجا می بینید و چقدر با الآن تفاوت دارید؟ چگونه انسانی خواهید بود؟

نامه ای برای آینده ی خودتان بنویسید (مثلا یکسال آینده تان برای شروع خوب است). تاریخی در تقویم تان را علامت بزنید تا یکسال آینده نامه را بخوانید. سپس برای تغییر و تبدیل شدن به فردی که در نامه نوشته اید تلاش کنید.

 1. از حاشیه ی امن‌تان بیرون بیایید.

رشد واقعی با تلاش و پشتکار همراه است. راحتی بیش از حد به رشد ما کمکی نمی‌کند و ما را راکد نگه می دارد.

حاشیه ی امن چیست؟ آیا شما در حاشیه ی امن تان هستید ؟ آیا هنگام بیرون رفتن با بقیه ی افراد معمولا حفاظ و نرده ای دور خود می کشید؟ این عادات خود را عوض کنید. کار متفاوتی انجام دهید. خودتان را در شرایط و زمینه های جدیدی قرار دهید. به این صورت شما کم کم چگونگی رفتار در محیط و شرایط جدید را یاد می‌گیرید و اینگونه رشد خواهید کرد.

 1. با یک نفر رقابت کنید.

رقابت یکی از بهترین راه های پیشرفت است. یک چالش تعیین کنید (کاهش وزن، ورزش، رقابت مالی و …) و با یک دوستی که تمایل داشته باشد در آن مورد رقابت کنید و ببینید چه کسی زودتر به هدف تعیین شده می‌رسد. در طول این روند، هر دو نفر شما بیشتر از زمانی که تنهایی هدف مشخص کرده بودید، منفعت خواهید برد.

 1. نقاط کورتان را بشناسید.

از لحاظ علمی نقاط کور، به ناحیه هایی گفته می‌شود که چشم شما قادر به دیدن آنها نیست. ولی در ارتقای شخصی، نقاط کور، چیزهایی درباره ی خودمان هستند که ما از آنها ناآگاه هستیم. کشف نقاط کور ما به پیشرفت مان کمک زیادی می کند. یکی از تمرین هایی که من برای شناخت نقاط کورم انجام می دهم شناسایی تمام چیزها/رویدادها/مردمی که در طول روز باعث می شوند اذیت شوم یا احساس عجیبی به من دست دهد، یا متأثر شوم. این ها نشان دهنده ی نقاط کور من هستند. حتی اگر فکر کنم که نقاط کور خودم را کاملا می شناسم (که در اینصورت نقطه ی کور نامیده نمی شدند)، اینکه همیشه چیزهای جدیدی درباره ی خودم کشف کنم، خیلی برایم جالب است. بعد از کشف آنها،  برای برطرف کردن آنها روی خودم کار می کنم.

بیشتر بخونید:جوجه اردک زشت درون

 

 1. به دنبال بازخورد باشید.

هر چقدر هم که برای بهبود و ارتقای خودمان تلاش کنیم، همیشه نقاط کوری خواهیم داشت. گرفتن بازخورد از دیگران، به ما دید وسیع تری می دهد. دیگران مثلا دوستان، خانواده، هم کلاسی ها، رییس یا حتی آشنایان چون زمینه‌ی قبلی از شما ندارند می توانند بازخورد خوبی به شما بدهند.

 1. با نوشتن لیست کارهایی که باید انجام دهید متمرکز بمانید.

من روزم را با نوشتن لیست وظایفی که باید انجامشان دهم شروع می‌کنم و این کار به من کمک می‌کند تا تمرکزم را حفظ کنم. و بر عکس، روزهایی که این کار را انجام نمی دهم کارآیی ام خیلی کم می شود. من چون کارم در اکثر مواقع با کامپیوتر است از برنامه های لیست وظایف استفاده می‌کنم که استفاده از آنها ساده و کاملا رایگان است و به شما هم پیشنهاد می‌کنم.

 1. هدف های بزرگ و جسورانه داشته باشید.

من از طرفداران پروپا قرص اهداف بزرگ هستم. اهداف بزرگ و جسورانه ظرفیت شما را افزایش می دهد. این اهداف، هدف هایی هستند که شما با تلاش عادی و معمولی به آنها نمی رسید. به این فکر کنید که چه هدف های بزرگ و جسورانه ای می توانید انتخاب کنید که وقتی به آنها رسیدید احساس کنید که در بالاترین درجه هستید، گویی که دنیا را به شما داده اند؟ این اهداف را مشخص کنید و برای رسیدن به آنها تلاش کنید.

بیشتر بخونید: هدف، برایان تریسی

 

 1. عیب هایتان را بشناسید.

هر فردی عیب هایی دارد. چیزی که مهم است شناسایی آنها، پذیرفتن و برطرف کردن آنها است. فکر می کنید عیب‌های شما چه هستند؟ یا نقاط ضعفی که می توانید روی آنها کار کنید چیستند؟ چگونه می خواهید آنها را برطرف کنید؟

 1. اقدام کنید.

بهترین راه برای یادگیری و ارتقاء و پیشرفت اقدام کردن است. کارهایی که در صدد انجام دادن آنها بودید را به یاد آورید. چگونه می توانید سریع آنها را انجام دهید؟ انتظار کاری را از پیش نمی برد. اقدام و عمل نتایج سریعی به شما می دهد که می توانید از این نتایج چیزهای جدیدی یاد بگیرید.

 1. از افرادی که الهام بخش‌تان هستند بیاموزید.

افرادی که تحسین شان می‌کنید را به یاد آورید. این افراد بازتابی از چیزهایی هستند که شما هم می‌خواهید در زندگی داشته باشید. چه چیزهایی در زندگی می‌خواهید؟ چگونه می‌توانید آنها را به دست آورید؟

 1. عادت های بدتان را ترک کنید.

آیا عادت های بدی دارید که می توانید آنها را ترک کنید؟ مانند خوابیدن بیش از حد، ورزش نکردن، دیر رسیدن سر قرار، شل و ول بودن، جویدن ناخن، سیگار کشیدن و ….

 1. عادت های جدیدی ترویج دهید.

بعضی از عادت های خوب و جدیدی که می توانید ترویج دهید عبارت است از خواندن کتاب، سحرخیز بودن، ورزش کردن، خواندن روزانه ی یک مقاله ی موفقیت و پیشرفت و مدیتیشن. آیا عادت های جدید دیگری که بشود ترویج و تبلیغ شان کرد به ذهنتان می رسد؟

 1. از آدم های منفی دوری کنید.

جیم ران می گوید: «شما میانگین پنج نفری که بیشترین زمان تان را با آنها می گذرانید، هستید.» هرجایی که بروید، باز هم عده ای افراد منفی وجود دارند. اگر حس می کنید که آنها روی شما تأثیر می گذارند، وقت تان را بیش از حد با آنها نگذرانید.

بیشتر بخونید: دوازده ستون موفقیت از جیم ران

 1. طرز برخورد با افراد دارای شخصیت های خاص را یاد بگیرید.

این افراد، افرادی هستند که ارتباط برقرار کردن با آنها کمی مشکل است، ولی خیلی مواقع ارتباط با آنها اجتناب ناپذیر است، مانند محل کارتان، یا موقعی که آن شخص جزو دایره ی ارتباطی شماست. طرز برخورد با آنها را بیاموزید. اگر بتوانید با آنها درست ارتباط برقرار کنید، مهارت ارتباطی شما بسیار بالا می رود و در آینده با افراد مختلفی می توانید ارتباط برقرار کنید.

 1. از دوستان‌تان بیاموزید.

هر شخص قدرت ها و ویژگی های فوق العاده ای درون خودش دارد. اینکه چگونه از این ویژگی ها بهره برداری کنیم به عهده ی ماست. دوستانی که دور و بر شما هستند، مطمئنا خصلت ها و چیزهایی دارند که می‌توانید از آنها بیاموزید. همین الآن به یکی از دوستان خوبتان فکر کنید. فقط درباره ی یک ویژگی خوب که او دارد و شما دوست دارید که داشته باشید فکر کنید. چگونه می توانید از او این مهارت را بیاموزید؟ با آنها در این مورد حرف بزنید. به طور حتم، از کمک کردن به شما خوشحال خواهند شد!

 1. دفتر وقایع روزانه داشته باشید.

ثبت وقایع روزانه یک راه عالی برای خود شناسی  و تفکر در مورد خویش است. با نوشتن، روند فکری شما واضح می‌شود. اگر نوشته تان را از زاویه ی دید سوم شخص ببینید، بینش عمیقی نسبت به خودتان به دست می‌آورید. دفتر وقایع شما می تواند خصوصی یا در وبلاگ تان باشد. من از وبلاگ شخصی خودم برای این منظور استفاده می‌کنم و اینگونه در طی چند سال گذشته خیلی چیزها درباره ی خودم آموخته ام.

 1. یک وبلاگ شخصی برای پیشرفت روزانه تان داشته باشید.

برای کمک به رشد دیگران، شما اول خودتان باید شبیه حرفتان باشید (رشد کرده باشید). یکسری توقع هایی وجود دارد که شما باید آنها را برآورده سازید. مانند توقعاتی که از خودتان دارید یا از دیگران. من در وبلاگ شخصی خودم، اتفاقات و ماجراهای شخصی و بینش هایم برای زندگی بهتر را با دیگران در میان می گذارم. خواننده ها به دنبال این مقالات من هستند تا شخصیت شان را ارتقاء دهند، که این کار باعث می شود که خودم هم ارتقاء پیدا کنم، چه برای خودم (به خاطر خودم) و چه برای افراد دیگری که این توقعات را از من دارند.

 1. یک مربی انتخاب کنید.

داشتن مربی که بتواند به شما برای رسیدن به اهدافتان کمک کند، یک راه سریع برای پیشرفت و ارتقایتان است. خیلی از افرادی که به من رجوع می کنند از من می خواهند که برای رسیدن به اهدافشان آنها را مربی گری کنم و آنها اینگونه  نسبت به وقتی که تنها هستند به طور قابل ملاحظه ای نتیجه ی بیشتری می گیرند.

 1. زمان کمتری را به برنامه های چت اختصاص دهید.

برنامه های چت می توانند زمان زیادی از ما بگیرند که این زمان می توانست به شکل بهتر و روی فعالیت های دیگری گذاشته شود. من روزهایی که چت نمی‌کنم، کارهای بیشتری را می توانم به اتمام برسانم. معمولا قابلیت شروع خودکار این برنامه ها را خاموش می کنم و فقط مواقعی که زمان کافی دارم و می خواهم چت کنم، بازشان می کنم.

 1. شطرنج بازی کردن را یاد بگیرید. (یا هر نوع بازی استراتژی دیگر)

شطرنج یک بازی فوق العاده برای یادگیری استراتژی و تقویت قدرت ذهنی شماست. اینگونه نه تنها یک سرگرمی انجام می دهید بلکه قدرت تجزیه و تحلیل تان را هم بالا می برید. با انجام بازی هایی مثل تخته نرد یا بازی های کامپیوتری فکری هم می توانید استراتژی بیاموزید.

 1. تلویزیون تماشا نکنید.

من نزدیک به چهار سال است که تلویزیون ندیده ام و این یک تجربه ی رهایی بخش برای من بوده است. توجه کرده‌ام که بیشتر برنامه ها و تبلیغاتی که در تلویزیون پخش می شود معمولا سطحی و غیر پویا است. در عوض، هنگامی که تماشای تلویزیون را کنار گذاشتم زمان اضافی ام را برای انجام کارهای دیگر، مثل ارتباط با دوستان نزدیک، انجام کارهایی که دوست دارم، ورزش و…اختصاص داده ام.

 1. یک چالش ۳۰ روزه را آغاز کنید.

یک هدف تعیین کنید و به خودتان سی روز برای رسیدن به آن زمان بدهید. هدف شما می تواند فراگیری یک عادت جدید یا انجام کاری باشد که همیشه می‌خواستید، ولی انجام نداده بودید. سی روز برای طرح ریزی، برنامه ریزی، اقدام، تجدید نظر و رسیدن به هدف زمان خوب و مناسبی است.

 1. مدیتیشن

مدیتیشن به شما کمک می کند تا آرام و هشیارتر شوید. هم چنین من متوجه این نکته شده ام که در شب هایی که من مدیتیشن انجام می دهم (قبل از خوابم)، به میزان کمتری به خواب احتیاج پیدا می کنم. مدیتیشن روندی برای زدودن آشفتگی ها و رها شدن از پریشانی های ذهنی ست.

بیشتر بخونید: آموزش یوگا و مدیتیشن در ۳۰ روز

 1. سخنرانی در مقابل جمع را بیاموزید.

ترس از صحبت کردن جلوی جمع به طور قابل توجهی اولین مورد از لیست ترس های مردم جهان است، در حالی که ترس از مردن شماره ی دوم این لیست است. بعد از اینکه من به عنوان یک سخنران و مربی رشد شخصیتی شروع به سخنرانی جلوی جمع کردم، درباره ی نحوه ی ارتباطات بهتر، ارائه بهتر و مشارکت دادن افراد چیزهای زیادی آموخته‌ام. دوره هایی وجود دارد که آموزش سخنرانی و صحبت جلوی جمع را برای شما فراهم کرده است، پیشنهاد می کنم حتما به آنها مراجعه کنید.

 1. با کسانی که در زمینه ی خودشان بهترین هستند، دوست شوید.

این افراد به اهداف و نتایج دلخواهشان رسیده اند به دلیل اینکه نگرش صحیح، مهارت و اطلاعات داشته اند. برای آموختن و یادگیری مهارت شان چه کسی بهتر از این افراد وجود دارد؟ با کمک آنها به بینش قوی تری در مورد اینکه چگونه مهارت هایتان را ارتقاء ببخشید و نتایج آنها را کسب کنید، برسید.

 1. گذشته را رها کنید.

آیا شکایت، گله یا ناخوشی از گذشته وجود دارد که هنوز آن را رها نکرده اید و نگه‌ش داشته اید؟ اگر اینگونه است، زمان آن رسیده که رهایش کنید. نگه داشتن آنها جلوی حرکت و بهتر شدن شما را می گیرد. گذشته را دور بریزید، خودتان را ببخشید و به جلو حرکت کنید. من نیز به تازگی، دل شکستگی که پنج سال پیش داشته ام را رها کرده ام. تاثیر آن یک حس رهایی و آزادی پر قدرت بود، و هیچ وقت تا آن حد در زندگی خوشحال نبوده ام.

 1. یک معامله ی تجاری را شروع کنید.

آیا چیزی هست که به آن علاقه داشته باشید؟ می توانید آن را به یک معامله تبدیل کنید و از آن پول دربیاورید در حالی که همزمان آن را یاد می‌گیرید. شروع یک معامله ی تجاری نیازمند این است که مهارت های مدیریت شغلی را آموخته باشید، تیزهوشی تان را افزایش دهید و یک دید رقابتی داشته باشید. روند آغاز و توسعه ی تجارت شخصی ام مرا با مهارت هایی مثل انضباط شخصی، رهبری، سازماندهی و مدیریت آشنا کرده است.

 1. با افراد دور و برتان مهربان باشید.

در واقع، اکثر ما به اندازه ی کافی با افراد دور و برمان مهربان نیستیم. مهربان بودن به ما کمک می کند که خصلت های دیگری مثل دلسوزی، صبر، و عشق را به دست آوریم. بعد از خواندن این مقاله، محبت و مهربانی تان را به آدم های اطرافتان عرضه کنید، و واکنش آنها را ببینید. نه تنها واکنش آنها، بلکه توجه کنید که وقتی با دیگران مهربان هستید خودتان چه حسی خواهید داشت. مطمئنا حس بهتری خواهید داشت.

 1. پذیرای افرادی که از شما متنفرند، باشید.

شما طرفدار هر چیزی که باشید، یکسری افراد هستند که از شما بدشان بیاید. متنفر بودن از افرادی که از ما متنفرند کار ساده ای ست. ولی اینکه آنها را دوست داشته باشید، کار چالش برانگیزی است. توانایی بخشش، رها کردن نفرت و ابراز محبت به این افراد به بخشندگی و قلب بزرگی احتیاج دارد. آیا شخصی در زندگی تان وجود دارد که از شما بدش بیاید یا متنفر باشد؟ اگر چنین است، نزد آنها بروید. به آنها محبت کنید. به دنبال راه حلی بگردید و به مسائل گذشته پایان دهید. حتی اگر آنها مایل به جبران نبودند، باز هم دوستشان داشته باشید. اینگونه نسبت به وقتی که حس بدی به آنها دارید، احساس رهایی بیشتری می کنید.

بیشتر بخونید: بخشش،دروازه طلایی آرامش

 

 1. زمانی را به استراحت تان اختصاص دهید.

آیا بیش از اندازه کار می کنید؟ ارتقای شخصیت و رشد شخصی به ما یادآوری می کند تا هر از چند گاهی از کار دست بکشیم و استراحت کنیم. یک ماشین اگر بنزین نداشته باشد، حرکت نمی کند. هر هفته چند ساعت را به خودتان اختصاص دهید. استراحت کنید، نیروی تان را بازیابی کنید و خودتان را برای ادامه ی کار و زندگی شارژ کنید.

 1. روزانه حداقل یک مقاله ی رشد شخصی بخوانید.

برخی از خوانندگان وبلاگ من روزانه حداقل یک مقاله ی رشد و توسعه ی فردی می خوانند، که به نظر من عادت خوبی ست. مقاله های فوق العاده ای برای این منظور وجود دارد.

 1. به رشد شخصی‌تان تعهد داشته باشید.

من می توانم مقاله هایی با عنوان ۱۰، ۲۵ ،۴۲ یا حتی ۱۰۰۰ راه برای ارتقاء شخصیت بنویسم ولی اگر شما علاقه ای به متعهد کردن خودتان به رشد شخصی نداشته باشید، مهم نیست که من چه می نویسم. اینگونه کاری از پیش نمی رود. ما مسئول رشد شخصی مان هستیم و نه کس دیگر. پدر، مادر، دوست، من، یا هر کس دیگر مسئول رشد شخصیت شما نیست. تصمیم خودتان را بگیرید و به رشد شخصیت تان متعهد شوید و خودتان را به یک ماجرای رشد و تغییر به درازای طول عمرتان دعوت کنید. با انجام دادن مراحل ذکر شده در بالا و کار کردن روی آنها شروع کنید و قدم به قدم جلو روید. ممکن است که خیلی زود به نتیجه نرسید، ولی به شما قول می دهم تا وقتی که این اصول را انجام دهید و به آنها پایبند باشید، شاهد تغییرات مثبت در خودتان و زندگی تان خواهید بود.

 

ارسال این مطلب به تلگرام

telegram

 • نام (ضروری)بهروز اسماعیلی

  عالی یود . من هم چند سال است که راهد توسعه را مطالعه میکنم و از نتایج ان راضی هستم خوشحالم که همفکرو مهراهی پیدا کردم گرچند شاید الان سال۹۷ است .

 • آقای یزدی

  سلام . جالب بود و حس خوبی داد دیدن و خوندن مطالبت . چند تا راهکاراتو اجرا کردم خوب بود موفق باشید

 • شیرعلی

  خیلی مقاله عالی را تحریر نمودن: واقعأ کسانی که میخواهند در راستای توسعه ای خود گامی بردارند این مقاله خیلی راه نمای خوب است که انسان در خصوص این دید گاه بی اندیشد و به رشد و توسعه خود نایل آید

 • سهیل خوش اسپرم

  خوب بود من لذت بردم

 • مصیب شیرانی

  با سپاس از زحمات شما البته بهتر است برای هر متن منبع اصلی حتما ذکر شورد. لینک داده شود این به اعتبار شمامی افزاید.

 • مجتبی

  بسیار عالی آموزنده

 • سما

  واقعا مطالبتون بی نظیر بود
  سپاس