ارتباط موثر با همسر

۱۷ تیر ۱۳۹۶ بدون دیدگاه
۲
ارتباط موثر با همسر

با کارنیل همراه باشید تا  با ارتباط موثر با همسر آشنا شوید.

 

ارتباط موثر با همسر

 

چرا یاد گرفتن ارتباط بهتر با همسر کار سختی به نظر میرسد؟ نگاهی به گذشته بیاندازید سعی کنید زمانی را به خاطر اورید که هر یک از شما ارتباط بسیار خوبی با هم داشتید. شما همان ادمها هستید که انقدر به هم نزدیک بودید که انگار ذهن هم را میخواندید.  گرچه ازدواج توانایی ارتباط با فردی که عاشقش هستید را تغییر نمیدهد اما در طول زمان میتواند استرس هایی برای شما ایجاد کند. به جای اینکه زحمتی به خود دهید و رابطه رمانتیک خود را حفظ کنید, هر روز بیشتر و بیشتر در کارهای روزمره غرق میشوید. وقتی سن شما بالاتر میرود و بزرگتر میشوید روش صحبت کردن و عملکرد شما در زندگی هم تغییر میکند, نکته مهم این است که تغییرات خودتان و همسرتان را کشف کنید تا بتوانید خود را با این تغییرات وفق دهید. توجه به نکات زیر میتواند به شما کمک کند:

 

۱-به همسرتان گوش دهید:

 

بسیاری از ما برای فهمیدن اینکه طرفمان چه میگوید به حرفهایش گوش نمیدهیم ,اکثریت ما فقط گوش میدهیم که پاسخ دهیم. به جای اینکه تلاش کنید بفهمید احساس همسرتان چیست با خود فکر میکنید که در جوابش چه باید بگویید. بازی دفاعی میتواند وسیله ای در ایجاد شکاف ارتباطی بین همسران باشد. به جای اینکار برای گوش دادن فعال به همسرتان وقت بگذارید. در گفتگو و تعامل با همسرتان, در مکالمه اگاهانه حضور داشته باشید. به همسرتان زمان زیادی برای صحبت بدهید و خواسته های فعلیتان را کنار بگذارید تا به طور کامل به حرفایش گوش دهید و درک کنید که او دارد در مورد چه چیزی صحبت میکند.

 

ارتباط موثر با همسر

 

۲-از زبان کلامی و غیر کلامی استفاده کنید:

 

همانطور که گفته شد بسیار مهم است که در زمان ارتباط با همسرتان در مکالمه هم به صورت کلامی و غیر کلامی شرکت کنید. خب اینکه شما فقط بنشینید و حرکتی نکنید راه موثری نیست ولی زبان بدن در زمان صحبت متقابل برای همسرتان به شکلهای مختلف تفسیر میشود. دست به سینه بودن, نداشتن تماس چشمی, حرکت چشمها و همه اینها مهم هستند. مطمئن شوید که از زبان بدنی که نشان دهنده گوش دادن و توجه کامل به صحبتهایش باشد استفاده کنید. شاید باور نکنید ولی کلمات مناسب, تن صدا و زبان بدن میتواند تفاوت چشنگیری در تاثیرگذاری ارتباط با همسرتان داشته باشد.

 

ارتباط موثر با همسر

 

۳-درک شیوه ارتباط همسر:

گوش دادن و توجه کامل به همسر در زمان گفتگو بسیار مهم است  اما درک شیوه ارتباطی همسر هم از اهمیت زیادی برخوردار است. ایا همسر شما کسی است که قبل از اینکه حرفی بزند باید کمی فکر کند؟ ایا همسر شما در زمان عصبانیت سکوت میکند؟ ایا وقتی همسر شما نیاز دارد با شما حرف بزند ,شما این را رفتارش میفهمید؟ مهم است که شما شیوه ای که همسرتان برای ارتباط انتخاب میکند بشناسید اگر منتظر شدن برای گفتگو برای شما مناسب است و نیاز همسرتان است پس یعنی شما باید منتظر بمانید! اگر چیزی در مورد ارتباط همسرتان وجود دارد که با روشهای شما سازگار نیست قبل از اینکه در مورد چگونگی سازش با او بحث کنید , به خودتان زمان بدهید تا وقتی که بتوانید گفتگوی سالم و مثبتی با او داشته باشید.

 

ارتباط موثر با همسر

 

۴-صبر را تمرین کنید:

 

هیچکس دوست ندارد روی صبر خود کار کند! توجه به نیازهای دیگران شاید برای شما اسان باشد ولی به این معنی نیست که صبور بودن در مقابل همسر هم همینقدر ساده است! زندگی با یک نفر میتواند گاهی میتواند روزهای بسیار نا امید کننده هم داشته باشد. همسر شما فراموش میکند هر روز زباله ها را بیرون بگذارد , همسر شما فراموش میکند بستنی ای که شما خواسته بودید بخرد, همسر شما فراموش میکند قبض برق را قبل از قطع شدن ان بپردازد. در این موارد نا امیدی و حتی عصبانی شدن اسان است – ضروری است که در این لحظات عمیق نفس بکشید و صبور باشید. ممکن است کاری که همسرتان نمیخواهد انجام دهد, نیاز یا خواسته ی شما باشد. تا وقتی نمیتوانید گفتگوی ارامی با همسرتان داشته باشید , به او نزدیک نشوید به جای آن فکر کنید همه ما ممکن است اشتباه کنیم.

 

ارتباط موثر با همسر

 

۵-مراقب کلماتی که به کار میبرید باشید:

 

مهمتر از همه موارد بالا در زمان صحبت با همسرتان باید در مورد انتخاب کلمات دقت کنید. کلمات قدرتمند هستند! شما میتوانید به شکلی مثبت با همسرتان حرف بزنید یا با واژه های منفی همسرتان را سرزنش و کم ارزش کنید. کلمات میتوانند صدمه بزنند یا شفا دهند- شما کسی هستید که انتخاب میکنید کدام نوع از این کلمات را انتخاب کنید: کلمات شفا دهنده یا کلمات منفی.

 

ارتباط موثر با همسر

 

آیا این مقاله براتون مفید بود؟ لطفا نظر بدید؟

در حال بارگذاری ...
00:00/00:00
ارسال این مطلب به تلگرام

telegram